Adana Güney Haber

HAL’DE PATATES DİBE VURDU

HAL’DE PATATES DİBE VURDU
108 views
30 Ocak 2021 - 1:36

Sofraların vazgeçilmezi olan patates şu sıralar fiyatının düşüklüğü ile dikkati çekiyor. Tarladan 50 kuruşa alınan patates tezgahlarda 2,5 lira ile 3 lira arasında satılıyor. Adana meyve sebze halinde patatesin satış fiyatı 70 kuruş ile 80 kuruş arasında değişiyor.

(HABER MERKEZİ)-Sofraların vazgeçilmezi olan patates şu sıralar fiyatının düşüklüğü ile dikkati çekiyor. Tarladan 50 kuruşa alınan patates tezgahlarda 2,5 lira ile 3 lira arasında satılıyor. Adana meyve sebze halinde patatesin satış fiyatı 70 kuruş ile 80 kuruş arasında değişiyor.

Niğde’de üreticiden 50 kuruşa alınan patates, Adana meyve sebze haline geldiğinde fiyatı 70 kuruş ile 80 kuruş arasında satılıyor. Fiyatının düşük olmasına rağmen satışının olmadığını belirten hal esnafları, vatandaşların düşük olan fiyatları değerlendirmelerini istiyor.

Patatesin fiyat anlamında en kötü dönemini yaşadığını belirten Hal Esnafı Ferhat Yüksekyayla; “Şuanda Adana’da meyve sebze halinde fiyatlara baktığınızda en ucuza satılan ürünün patates olduğunu göreceksiniz. Patates fiyat açısından bu sene en kötü senesini yaşıyor diyebiliriz. Önceki senelerde patatesin fiyatı arttığında vatandaşlar, ‘hükümeti göreve davet ediyoruz’ diyorlardı. Fakat bu sene patates fiyatının düşüklüğü ile dibe vurmuş durumdadır. Talep görmüyor ve haliyle de satılmıyor. Üretim çok fazla bu sene ancak tüketim az. Tabi en önemlisi de ihracat yok, dışarıya mal gitmiyor. Dışarıya mal gitmeyince de iç piyasa sıkıştı şuanda. Geçen sene halde 2-3 liraya giden patates bu sene 1 liraya bile gitmiyor. Bugün bir bardak su 1 lira iken 1 kilogram patates 1 lira etmiyor.” diye konuştu.

Fiyat düşünce talep de azalıyor

Patateste fiyatını düşmesine rağmen talebin artmadığını ifade Yüksekyayla; “Bizim vatandaşımıza pahalı olan ürün daha cazip geliyor. Fiyatı düşen ürüne genelde talep olmuyor. Bunun en bariz örneğini şuanda patateste görüyoruz. Niğde’de 50 kuruşa tarladan alınan patates, işçilik ve nakliye dahil olmak üzere Adana halinde 70 kuruşa satılıyor. Yani çok bir kazanç düşmüyor hal esnafına ancak bu kadar düşük fiyatlara bile alıcı bulamıyor patates.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin