logo

07 Eylül 2019

İç cevizde fiyatlar arttı

Lezzeti ve vitamin deposu olmasının yanında tatlılar için de büyük talep gören cevizde fiyatlar artıyor. Kabuklu olarak satılan cevizlerin fiyatı 35-40 lira arasında satılırken içi çıkarılarak satılan iç cevizlerin fiyatı ise 60 liraya kadar çıkabiliyor.

(HABER MERKEZİ)-Lezzeti ve vitamin deposu olmasının yanında tatlılar için de büyük talep gören cevizde fiyatlar artıyor. Kabuklu olarak satılan cevizlerin fiyatı 35-40 lira arasında satılırken içi çıkarılarak satılan iç cevizlerin fiyatı ise 60 liraya kadar çıkabiliyor.

 Fiyatının oldukça yüksek olması nedeniyle vatandaşların almakta güçlük çektikleri cevizde fiyat artışlarını devam ediyor. Yeni mahsul cevizlerin hasadına henüz başlanmadan fiyatların yükselmeye başladığı cevizin, yılsonuna kadar fiyatının daha da artacağı tahmin ediliyor.

Cevizin her dönem vatandaşların cebini zorlayan bir ürün olduğunu belirten Murat Işık; “Ceviz her zaman fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeker. Ancak son dönemde cevizin özellikle de içi çıkarılmış olan iç cevizin fiyatlarının arttığını görüyoruz. Fiyat elbette cevizin kalitesine göre değişmekle birlikte şuanda iç ceviz 60 liradan satılıyor. 40 liraya da satılan cevizler oluyor ancak kabuğu ince ve elimde gördüğünüz gibi iri ve bütün olarak çıkan 1.kalite cevizler ortalama olarak 60 lira civarında satılıyor. Ekim, kasım aylarında yeni mahsul cevizlerin hasadına başlanılacak ve yeni ürünlerin piyasaya girmesi ile birlikte fiyatların daha da artacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaliteli cevizin nasıl anlaşılacağı konusunda önemli açıklamalar da bulunan Işık ; “Kaliteli cevizin kabuğu kesinlikle ince olmalıdır. Cevizin rengi açık sarı olmalıdır. Renginden taze mi bayat mı olduğu rahatlıkla anlaşılır. Kaliteli veciz ayrıca kabuğundan bütün olarak çıkan cevizdir. Zaten satış yaparken mutlaka içlerinden bir tanesini kırıp içini müşterilerimize gösteriyoruz. Bu şekilde de içi çıkarılmış cevizleri gönül rahatlığı ile müşterilerimize göstererek ve tattırarak satıyoruz. Bu arada en lezzetli ceviz yerli cevizdir ve vatandaşlarımız yerli ceviz alarak hem kaliteli ceviz yemelerinin yanı sıra hem de yerli üreticiye destek olabilirler.” şeklinde konuştu.

.

Share
288 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.