Adana Güney Haber

KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN BU ÖNERİLERE DİKKAT

KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN BU ÖNERİLERE DİKKAT
1.145 views
30 Eylül 2020 - 12:28

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından gerçekleştirilen ve yayınlanan çalışmaya göre Türkiye’de kalp krizi Fransa, İsviçre ve İngiltere’ye oranla daha genç yaşta görülüyor ve kalp krizindeki en sık üç neden sigara, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği olarak yer alıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Tıp Fakültesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Öğretim Üyesi ve Eğitim Sorumlusu, Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt 29 Eylül Dünya Kalp Günü’ne özel kalp hastaları için önemli bilgiler paylaştı. Ayrıca Prof. Dr. Kurt COVID-19 sürecinde kalp hastalarına önerilerde de bulundu.

(HABER MERKEZİ)- Türk Kardiyoloji Derneği tarafından gerçekleştirilen ve yayınlanan çalışmaya göre Türkiye’de kalp krizi Fransa, İsviçre ve İngiltere’ye oranla daha genç yaşta görülüyor ve kalp krizindeki en sık üç neden sigara, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliği olarak yer alıyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Adana Tıp Fakültesi, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Öğretim Üyesi ve Eğitim Sorumlusu, Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt 29 Eylül Dünya Kalp Günü’ne özel kalp hastaları için önemli bilgiler paylaştı. Ayrıca Prof. Dr. Kurt COVID-19 sürecinde kalp hastalarına önerilerde de bulundu.

Dünya kalp federasyonu verilerine göre dünyada ölümlerin yaklaşık yarısından kardiyovasküler hastalıklar grubu sorumludur. Dünya Sağlık Örgütü 2012’den başlayarak 2025 yılına kadar bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölümü %25 oranında azaltmayı hedeflemektedir. Buna rağmen dünyada her yıl yaklaşık 18 milyon insan kalp hastalıkları ve inmeden hayatını kaybetmektedir. Dünya ve Türkiye’de genel olarak kalp hastalıklarına bağlı ölüm ilk sırada yer alıyor. Ölüm vakalarının yüzde 38.4’ü dolaşım sistemi hastalıkları ile ilk sırada yer alıyor. Dolaşım sistemi kaynaklı ölümlerin yüzde 39.7’sini iskemik kalp hastalığı oluşturmaktadır. İskemik kalp hastalığından sonra sırasıyla yüzde 22.4 ile beyin damar hastalıkları ve yüzde 8.3 ile tansiyon hastalıkları izlemektedir. Kardiyovasküler hastalıklar yaşlıları, erkekleri ve zengin toplumları daha fazla etkilediği görüşü eskide kalmış bir bilgidir. Kardiyovasküler hastalık her iki cinsiyeti de etkiler. Kadınlarda bir numaralı ölüm sebebidir.

Sadece birkaç küçük değişiklikle bile kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilirsiniz

ESC Atriyal fibrilasyon kılavuzuna göre erişkinlerde inme oranının %2-4 arasında değiştiğini ifade eden Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt: “Özellikle yüksek kan basıncı, şeker hastalığı, kalp yetersizliği, kalp damar hastalıkları, kronik böbrek yetersizliği, kronik akciğer hastalığı olanlarda ve obez kişilerde inme görülme sıklığı artmaktadır.”

Tütün ve ürünlerinin kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80’inin önlenebileceğini vurgulayan Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt şunları söyledi: ”Sadece birkaç küçük değişiklikle bile kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilirsiniz. Sevdiklerinizi sağlıklı beslenmeleri, daha fazla hareket etmeleri ve tütün kullanmamaları için yüreklendirebilirsiniz.”

ÇOCUKLAR DA RİSK ALTINDA

Çocuklarımızın şimdiden, kalp sağlığı dostu bir yaşam alışkanlığı kazanmalarını ve bunu ömür boyu sürdürmelerini sağlayabilirsek, kalp hastalığı ve inmenin, gelecekte yaratacağı riskleri bugünden önlemek için bir fırsatımız olabilir diyen Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt: “Kalp ve damar hastalıklarına tanı ve tedavisi kadar (ikincil koruma) çocuklarımızın kalp ve damar sağlıkları için ailelere, devlete ve yerel yetkililere büyük görev düşmektedir. Özellikle fiziksel aktivitelerin artırılması için gerekli ortamlar hazırlanmalı, sanal dünyalara yelken açmaktansa fiziksel aktivitenin bir yaşam tarzı haline getirilmesine yönelik aile, okul bu işin merkezine alınacak politikalar belirlenmelidir. Kardiyovasküler riskleri, doğum öncesinde anne karnında başlamakta ve sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve tütün kullanımı sonucu çocukluğun ilerleyen dönemlerinde giderek artmaktadır.”

Kalp hastalığı ve inme açısından çocuklar, iki kat risk altında bile olabilirler uyarısında bulunan Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt: “Sevdikleri birini hasta görmenin yarattığı duygusal sonuçlara katlanmak zorunda kalabilen çocukların, kalp hastalığı ve inmenin fiziksel sonuçlarından kaynaklanan riskiyle de yüzleşmeleri gerekebilir. Çocuklarımızın şimdiden, söylemek yerine yapmayı teşvik ederek kalp sağlığı dostu bir yaşam alışkanlığı kazanmalarını ve bunu ömür boyu sürdürmelerini sağlayabilirsek, kalp hastalığı ve inmenin, gelecekte riskleri bugünden önlemek için bir fırsatımız olabilir.”

KALP HASTALIKLARINDAN KORUNMAK İÇİN BU ÖNERİLERE DİKKAT

Çoğunlukla yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, obezite, tütün ve tütün ürünleri kullanımı ve diyabet gibi risk faktörlerinin tetiklediği kalp hastalığı ve inme önlenebilir hastalıklardır diyen Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt: “Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak, düzenli egzersiz yaparak ve tütün kullanmayarak bu hastalıklardan büyük ölçüde korunabilmektedir. İlaç tedavisi için doktorunuz bu konuda da size vereceği önerilere uymak ve özellikle ilaçların kanama ve böbrek yetersizliği konusundaki yan etkileri konusunda dikkatli olmanız gerekecektir. Dünyanın neresinde olursanız olun yukarıdaki önerileri uygulamanız halinde hem kendinizin hem de ailenizin kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilirsiniz. Ancak düzenli sağlık kontrollerinden geçmek en az bu adımlar kadar önemlidir.”

ATRİYAL FİBRİLASYON İSKEMİK İNMENİN EN SIK NEDENİDİR

Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt: “İnme, damar tıkanması sonucu oluşur. Ülkemizde ölüm nedenleri arasında 3. sıradadır ve uzun süren ciddi sakatlıklara neden olmaktadır. İnme geçiren kişilerin çoğunluğu 60 yaş ve üstündedir. Yaşlandıkça inme riski de katlanarak her 10 yılda 2 katına çıkmaktadır.

Atriyal fibrilasyon iskemik inmenin en sık nedenidir ve hayat boyu bu tip kalp ritim problemine her üç kişiden birinin karşılaşma olasılığı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kurt: “Avrupa ülkelerinin 2016-2060 tarihleri arasında bu tip kalp ritim problemini 8 milyondan 16 milyona kişiye yükseleceği ön görülmektedir. İnme tedavisi başlıca hayat tarzı değişikliği ile zeminde yer alan risk faktörlerinin azaltılması ve uygun pıhtı eriticilerinin düzenli kullanılması ile önlenebilmektedir.”

KALP DAMAR HASTALIĞI OLANLAR COVID-19 DÖNEMİNDE DAHA DİKKATLİ OLMALI

Ülkemiz dahil tüm dünyada yaşanan Covid-19 pandemisinde kalp damar hastalığı olan veya yüksek riskli gruplarda dikkat edilmesi gereken hususların önem arz ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Kurt, özellikle bu dönemde kalp damar hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerin daha fazla dikkatli olması gerekmektedir dedi ve şu önerilerde bulundu:

Kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde Covid-19 tablosu ölümcül olabildiği gibi bilinen kalp hastalığı olmayan kişilerde Covid-19 enfeksiyonu kalp krizi, kalp kası iltihabı, ritim bozuklukları ve damar tıkanıklığına da yol açabilmektedir. Genelde bulaşıcı hastalıklarda kişinin savunma sisteminin güçlenmesi bu tip yüksek riskli hastalarda hastalığın şiddetini hafifletilebilmektedir.

Yeterli uyku, kaliteli ve sağlıklı beslenme ve bol sıvı tüketmeye büyük özen gösterilmeliyiz.

Kullanılan ilaçları aksatmadan kullanılmalı. Hekim tarafından önerilmeyen ilaç ve karışımlardan uzak durulmalıdır.

Ayrıca risk grubuna giren hastaların pnömokok (zatürre), influenza  (grip) aşılarını yaptırmaları gerekir.

‘Pandemi fobisi’’ nedeniyle açıklanmayan ve yeni gelişen şikâyetleri için hekime ve hastaneye gitmeyi geciktirmemeleri gerekir.

Yüksek riskli hastaların pandemi döneminde gerekmedikçe dışarı çıkmamaları ve tedavi içinde hekimin önerisi dışında hareket etmemeleri önerilir.

mersin
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -