hava 39° Orta
DOLAR 32,6709 % % 1.22
EURO 34,9441 % % 0.1
GRAM ALTIN 2.446,56 % % 2,32
ÇEYREK A. 4.000,13 % % 2,32
BITCOIN 66.851,99 % -1.355
SON DAKİKA

Kanallarda akıntı var

Son Güncelleme :

08 Haziran 2019 - 1:30

/ 334 views kez okundu.
Kanallarda akıntı var

Yaz sıcaklarının başlaması ile birlikte sulama kanallarında da yüzme sezonu başlarken Yüzme Antrenörü Özgür Yarar, sulama kanallarının akıntılı olması can güvenliğini, hijyenik olmaması nedeniyle de insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

ADANA (GÜNEY HABERYaz sıcaklarının başlaması ile birlikte sulama kanallarında da yüzme sezonu başlarken Yüzme Antrenörü Özgür Yarar, sulama kanallarının akıntılı olması can güvenliğini, hijyenik olmaması nedeniyle de insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Bunaltıcı sıcaklarda çocukların ve gençlerin yüzerek serinlemeye çalıştığı sulama kanalları can almaya devam ediyor. Kanallara asılan ‘Kanalda Yüzmek Tehlikeli ve Yasaktır’ uyarı levhaları başta olmak üzere yapılan onlarca uyarıya rağmen çocuklar ve gençler sulama kanallarında serinlemeye çalışırken, yapılan araştırmalara göre Adana’da her yıl sulama kanallarında ortalama 30 kişi boğularak hayatını kaybediyor.

Sulama kanallarında yer yer akıntılar olduğunu ve bazı noktalarda da süzgeçler olduğunu belirten Yüzme Antrenörü Özgür Yarar, “Sulama kanalları yüzmek için en tehlikeli alanlardan bir tanesi. Dışarıdan bakıldığında bazı yerlerde akıntı yokmuş gibi görünüyor fakat hiçte öyle göründüğü gibi olmayabiliyor. Akıntıyla birlikte yüzmek ilk etapta kolay ve zevkli gelebilir fakat akıntının sizi nereye sürükleyeceği belli olmaz. Kanalın bazı yerlerinde köprüler, bazı yerlerinde ise kenarlarında çalılar var. Akıntı zaman zaman buralara da vurabiliyor. Akıntıya kendisini bırakan ve bu durumu fark eden kişi akıntıya karşı koyamaz.” dedi.

SULAMA KANALLARI YÜZMEK İÇİN HİJYENİK DEĞİL

Sulama kanallarının hijyenik alanlar olmadığının altını çizen Yarar, “Sulama kanallarının içerisine zaman zaman çevreden çöp atılabiliyor. Bazı yerlerde yollarda su birikintilerini önlemek için de pis su atıkları kanallara akıtılıyor. Dolayısı ile buralar hijyenik yerler değil ve insan sağlığı için son derece tehlikeli yerler. Kanalların bazı noktalarında köprüler bulunuyor. Bu köprülerin ayaklarında süzgeçler var ve buralarda biriken çöpleri de görebiliyoruz. Yine bu süzgeçler o bölgeye bilmeyen yüzücüler içinde çok tehlikeli. Kanallarda yaşanan boğulma vakaları için anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Anne ve babaların çocuklarını çok iyi gözlemlemeli, eğer sulama kanallarına giriyorsa da bunun önlemini en iyi şekilde almalıdır.” diye konuştu.