izmir escort
hava Bulutlu
DOLAR 18,7892 % % -0.02
EURO 20,3838 % % -0.04
GRAM ALTIN 1.161,84 % % 0,08
ÇEYREK A. 1.899,61 % % 0,08
BITCOIN 436.479 % -4.028
SON DAKİKA

KARATAŞ KIDDESİ COĞRAFİ İŞARET ALDI

Son Güncelleme :

07 Aralık 2022 - 11:58

/ 355 views kez okundu.
<strong>KARATAŞ KIDDESİ COĞRAFİ İŞARET ALDI</strong>

Adana’nın Karataş ilçesinin yöresel lezzetleri arasında yer alan meşhur coğrafi işaret belgesi aldı. Hem Karataş halkının hem de Karataş’a gelen misafirlerin büyük bir keyifle tükettikleri kıddenin artık lezzeti de tescillenmiş oldu.

(FATİH ŞEVİK)-Adana’nın Karataş ilçesinin yöresel lezzetleri arasında yer alan meşhur coğrafi işaret belgesi aldı. Hem Karataş halkının hem de Karataş’a gelen misafirlerin büyük bir keyifle tükettikleri kıddenin artık lezzeti de tescillenmiş oldu.

Karataş İlçe sakinlerinin yanı sıra ilçeye gelen misafirlerinde beğendiği Karataş kıddesi için coğrafi işaret belgesİ alındı. Yedi farklı baharatın yanı sıra susamın tat verdiği karataş kıddesi uzun sürede bayatlamama özelliği taşıyor.

Karataşlı kıdde ustası Ayhan Elbadi atalarından almış bu lezzeti hiç değiştirmeden devam ettirdiklerini aynı özgünlüğünü koruyarak gelecek nesillere de aktarma gayreti içinde olduklarını ifade ederek şunları kaydetti; “Kıdde, bizim Karataş’ımızın önemli bir lezzetidir. Karataş kıddesinin yapımı ise oldukça meşakkatlidir. Yoğrulan hamur pek çok işlemden geçiriliyor. Son olarak ise dinlendirilerek pişiriliyor. Biz atalarımızdan aldığımız tarifimizi uyguluyoruz. İçine bir ekleme ve çıkarma yapmıyoruz. Özünü korumaya çalışıyoruz. Bu özgünlüğü ile de gelecek nesillerimize bu lezzeti emanet etmek istiyoruz.” Dedi.

Karataş kıddesinin coğrafi işaret almasından dolayı büyük mutluluk yaşadıklarını da belirten Elbadi; “Karataş kıddesi uzun bir geçmişi olan köklü bir lezzettir. Karataş ile bütünleşmiştir. Bizler coğrafi işaret almasını dört gözle bekliyorduk ve sonunda oldu. Çok mutluyuz. Kıddemizin lezzetinin tescillenmesi bizleri de hem mutlu ediyor hem de gururlandırıyor.” Şeklinde konuştu.