logo

07 Şubat 2019

Kasko fiyatı yüzde 35 arttı

Araç sahipleri giderek yükselen kasko fiyatlarına karşı çözüm bulunmasını istiyor. Kısa bir süre içinde kasko fiyatlarının yüzde 30-35 oranında artması hem araç sahiplerini, hem de sigorta acentelerini zor durumda bırakıyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Araç sahipleri giderek yükselen kasko fiyatlarına karşı çözüm bulunmasını istiyor. Kısa bir süre içinde kasko fiyatlarının yüzde 30-35 oranında artması hem araç sahiplerini, hem de sigorta acentelerini zor durumda bırakıyor.

Zorunlu trafik sigortasına oranla motorlu taşıtlara kesilen kasko poliçeleri giderek artıyor. Kasko poliçelerinde yaklaşık yüzde 30 – 35 oranında artış yaşanırken, sigorta acente sahipleri yükselen kasko poliçeleri karşısında aracına kasko yaptıran araç sahipleri sayısında ciddi oranda düşüş yaşanmaya başladığını ifade ediyor.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko poliçelerinin kişiden kişiye, araçtan araca göre değiştiğini kaydeden sigorta acentesi sahibi Bülent Eğilmez, “Birkaç yıl önce zorunlu trafik sigorta primlerinde çok ciddi bir artış yaşanmıştı. Sigorta şirketleri kendilerini garantiye alma adına sigorta prim ücretlerine yüzde 400’lere varan zamlar yapmıştı. Bu zamlar ise araç sahiplerinin araçlarına zorunlu trafik sigortası yaptırmamalarına neden olmuştu. Şimdi de kasko fiyatlarında benzer bir tabloyu görüyoruz. Yakın bir tarihe kadar kasko poliçesi için bin TL ödeyen bir araç sahibi şuanda bin 300 ile bin 350 TL arasında bir ücret ödemek zorunda kalıyor. Yapılan zam hem vatandaşı zorluyor, hem de sigortacılar müşterilerine aradaki farkı izah etmesi konusunda sıkıntı yaşıyor.” dedi.

GEREKÇE OLARAK DÖVİZ KURLARI GÖSTERİLİYOR

Sigorta firmalarının yapılan zamma gerekçe olarak yükselen döviz kurlarını gösterdiğinin altını çizen Eğilmez, “Türkiye’de kullanılan araçların büyük bir bölümü ithal. Bu nedenle de ihtiyaç duyulması durumunda bu araçlara yedek parçalar ithalat yolu ile geliyor. Döviz kurlarında yaşanan artış nedeniyle yedek parça fiyatları yükseldi, bu nedenle de sigorta şirketleri kasko poliçe fiyatlarını artırdı. Fakat müşterilerimiz bu duruma karşı çıkıyor. Döviz kurlarında bu kadar artış yaşanmadığını söylüyor ve döviz kurlarında yaşanan düşüşlerin de kasko fiyatlarına yansıtılmasını istiyor. Bu nedenle kasko fiyatlarında yaşanan artış sigortacıları zor durumda bırakıyor.” diye konuştu.

Share
265 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.