logo

11 Ocak 2019

Kıdem tazminatında yeni düzenleme

Yeni yılla birlikte birçok yeni düzenlemede hayatımıza girdi. Bu düzenlemelerden bir tanesi de kıdem tazminatında uygulanacak olan tavan ücretlerin miktarı oldu. Yapılan yeni düzenlemeye göre 1 yıllık yapılacak hizmet karşılığında ödenecek kıdem tazminatının üst sınırı 6 bin lira olarak belirlendi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Yeni yılla birlikte birçok yeni düzenlemede hayatımıza girdi. Bu düzenlemelerden bir tanesi de kıdem tazminatında uygulanacak olan tavan ücretlerin miktarı oldu. Yapılan yeni düzenlemeye göre 1 yıllık yapılacak hizmet karşılığında ödenecek kıdem tazminatının üst sınırı 6 bin lira olarak belirlendi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatında yeni yılla birlikte birtakım yeni düzenlemeler de yapıldı. Açıklanan son bilgilere göre asgari ücretin yüzde 26 oranında bir artış göstermesiyle birlikte en düşük kıdem tazminatı, 2 bin 558 lira olurken en yüksek kıdem tazminatının ise tavan miktarının 6 bin lira olacağı belirtildi.

TABAN VE TAVAN ÜCRETLERDE ARTIŞ

Kıdem tazminatlarındaki yeni düzenlemeler hakkında bilgiler veren Avukat Ersan Özsoy; “2019 yılında asgari ücrete yapılan zam, kıdem tazminatlarının da artmasına neden oldu. Taban ve tavan ücretlerinde artışlar yaşanan kıdem tazminatında en düşük kıdem tazminatı miktarı 2 bin 558 liraya yükseldi. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren bu önemli gelişme ile birlikte kıdem tazminatına ödenecek tavan fiyatta 6 bin lira olacağı ifade edildi.” dedi.

Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için gerekli olan koşullar hakkında da bilgiler veren Özsoy; “Kıdem tazminatı çalışanlar için çok önemli bir konudur. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için bir takım hususlar gerekir. Aynı işverenin tek yada farklı işyerlerinde 1 yıl çalışanlar kıdem tazminatını hak ediyorlar. Kıdem tazminatı, işçinin emekli olması, askerlik nedeniyle işten ayrılması, kadın işçilerin evlendikten sonra 1 yıl içinde işten çıkması, işten çıkarılma durumlarında alınıyor. İşçinin hakkı olan kıdem tazminatlarında meydana gelen artışlar, çalışanlar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı ve milyonlarca çalışana yeni yıl hediyesi oldu.” ifadelerini kullandı.

Share
182 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.