logo

12 Şubat 2019

Konut kredileri orantısız

Bankadan konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenler dikkat. Bankalarda konut kredisi faiz oranları ve olumsuz kredi masraf oranları birbirinden çok farklı ve bu farklılık 100 bin TL’lik konut kredisinde tüketicinin cebine 38 bin TL olarak yansıyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Bankadan konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyenler dikkat. Bankalarda konut kredisi faiz oranları ve kredi masraf oranları birbirinden çok farklı ve bu farklılık 100 bin TL’lik konut kredisinde tüketicinin cebine 38 bin TL olarak yansıyor.

Bankalar, konut kredisi faiz oranlarını yavaş yavaş düşürmeye başladı. Konut kredilerinde faiz oranları bankadan bankaya göre değişirken, şuanda en düşük konut kredisi yüzde 1.68’den başlıyor yüzde 2.70 oranına kadar yükseliyor. Aslında sadece kredi faizlerine bakmamak gerekiyor, çünkü faiz oranları kadar bankaların talep ettikleri dosya masraf ücretleri de oldukça önemli.

2018 yılında konut kredi faiz oranlarında yaşanan artıştan dolayı inşaat sektöründe ciddi bir daralma yaşandığını belirten gayrimenkul uzmanı Zafer Ertürk, “2018 yılında konut faiz oranları yüzde 3.5’lere kadar yükselmişti. Şuanda bu faiz oranına baktığımızda konut kredi faiz oranları düşmeye başladı. Fakat son yıllara göre konut kredisinde istenen faiz oranı henüz gerçekleşmedi. Şuanda faiz oranları 2018 yılı öncesine göre çok yüksek. Bu nedenle şuan kimse konut kredisi çekip ev almak istemiyor. Bankalar konut kredisinde faiz oranların yüzde 2’lere kadar indirdi. Fakat beklenen konut kredisi faiz oranı yüzde 1’in altına inmesi” dedi.

100 BİN TL KREDİYE, 38 BİN TL AZ ÖDEMEYEBİLİRSİNİZ

Şuanda elinde nakit parası olanlar için büyük bir fırsat olduğunu belirten Ertürk, “Bankalarda konut kredisi faiz oranları yüksek olduğu için ev fiyatları düştü. Elinde nakit parası olanlar için tam gayrimenkul alacak zaman. Elindeki bir miktar para olan ve buna ek olarak konut kredisi kullanmak isteyenlerin ise çok dikkatli olması gerekiyor. Çünkü şuanda bankalar birbirinden çok farklı konut kredisi faizi uyguluyor. Bu da örneğin 100 bin lirada 38 bin lira etkiliyor. 100 bin TL’lik krediye 38 bin TL daha az faiz ödemek isteyen insanların tek tek bankaları ziyaret edip, kredi hesabı yaptırması gerekiyor. Örneğin; piyasadaki ortalama faiz oranı olan yüzde 2.07 üzerinden 10 yıl vadede 100 bin liralık kredi kullanıldığında aylık 2 bin 263 lira taksit ödeniyor. Geri ödeme ise 271 bin 639 lirayı buluyor. Konut kredisi yüzde 1.68’e indiğinde ise aylık taksitler bin 943 liraya, toplam geri ödeme de 233 bin 181 liraya iniyor. Böylece, 100 bin liralık kredide toplam 38 bin 458 lira daha az ödeniyor. Taksitler de 320 lira düşüyor. Konut kredisi kullanacak insanların bankaların uyguladığı faiz oranının dışında, bankaların talep ettikleri dosya masraf tutarlarına da dikkat etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Share
221 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.