logo

Lezzeti kıvamında gizli

Kış mevsiminde en fazla tüketilen içecekler arasında yer alan salebe lezzetini veren en önemli ölçütlerden bir tanesi kıvamı…  Elde edilmek lezzete göre salep pişirilirken içerisine karışımlar eklenebileceğini belirten salep ustası İsmail Canoğlu, kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerektiğinin altını çiziyor

Süt ve salep bitkisinin toprak altında kalan yumrularından elde edilen toz salebin karışımında elde edilen salep içeceği, kış mevsiminde insanın içini ısıtmakla kalmıyor aynı zamanda insan vücudu için büyük faydalar sağlıyor. Hazırlanan salebe ise lezzetini veren salebin miktarı ve kalesinin dışında kullanılan şeker, tarcın zencefil…

Kış mevsiminde en fazla sattıkları içecekle arasında salebin yer aldığını belirten salep ustası İsmail Canoğlu, öksürüğü dindirici etkisinin yanı sıra tıbben kanıtlanmış olan salebin, tarçınla birleştiğinde insan vücudu için faydalarının daha da arttığını kaydetti. Salebin evlerde dahi çok çabuk bir şekilde hazırlanabileceğini belirten Canoğlu, salebin süt ve hemen hemen her markette satılan salep tozuna ihtiyaç olduğunu söyledi.

İsteyen kişilerin salebi su ile de hazırlayabileceğini belirten Canoğlu, salebin lezzetini belirleyen en önemli faktörün kullanılan salebin kalitesi olduğunun altını çizdi. Salep hazırlamanın püf noktalarını anlatan Canoğlu, “Salep yapımında kullanılan toz şeker miktarı damak tadına göre azaltıp, arttırabilir. İsteyenler sütün içerisine bir miktar vanilya da ekleyebilir.” dedi.

İlk olarak toz salep, toz şeker ve soğuk sütü derin bir tencereye koyularak hep birlikte karıştırılmaya başlandığını belirten Canoğlu, “Metal bir çırpıcı yardımıyla orta ateşte sürekli karıştırarak kıvam alması için sütü kaynatılır. Salep mis gibi koktuğunda ve süte kıvamını verdiğinde ocaktan alınır ve salep karışımı servis bardaklarına doldurulur. Toz tarçın ilave edilerek sıcak bir şekilde servis edilir. Tarçının yanı sıra isteyenler salebin içerisine bir parça da toz zencefil ilave edebilir.” diye konuştu.

 

Share
313 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.