Adana Güney Haber

Marketteki zam üreticiye yansımıyor

Marketteki zam üreticiye yansımıyor
405 views
03 Şubat 2021 - 2:02

Son dönemde fiyatı artan ve fiyatının yüksekliği ile vatandaşların tepkisini çeken yumurtadaki fiyat artışları organik yumurta üreticilerinde görülmüyor. Marketlerde satılan yumurtalara hemen hemen her gün zam gelirken doğal köy yumurtası uzun zamandan bu yana aynı fiyattan satılmaya devam ediyor.

(HABER MERKEZİ)-Son dönemde fiyatı artan ve fiyatının yüksekliği ile vatandaşların tepkisini çeken yumurtadaki fiyat artışları organik yumurta üreticilerinde görülmüyor. Marketlerde satılan yumurtalara hemen hemen her gün zam gelirken doğal köy yumurtası uzun zamandan bu yana aynı fiyattan satılmaya devam ediyor.

Mutfakların önemli lezzetlerinden olan yumurta son dönemde fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yüksek fiyatları nedeni ile ay çiçek yağı kadar tepki çeken yumurta sadece marketlerde pahalıya satılıyor. Organik, doğal köy yumurtası üreten üreticiler köy yumurtasını uzun zamandan bu yana hep aynı fiyatlardan sattıklarını ancak marketlerdeki hazır çiftlik yumurtalarının sürekli fiyatının arttığını bu duruma ise anlam veremediklerini belirtiyorlar.

Köy yumurtasının hemen hemen 1 senedir hep aynı fiyattan 1 lira 25 kuruştan satıldığını, marketlerde satılan yumurtaların her gün zamlanmasına ise bir türlü anlam veremediklerini kaydeden Üretici Hakkı Yılmaz; “Bizler aile mesleğimiz olan tavuk ve köy yumurtası yetiştiriciliği yapıyoruz. Sattığımız yumurtalar öyle fabrika yumurtası değil. Doğal, gezen köy tavuklarının günlük yumurtalarını satıyoruz. Köy yumurtalarının fiyatlarında ise öyle bir zam söz konusu olmadı. Geçen yıl da 1 lira 25 kuruştan satıyorduk yine aynı şekilde aynı fiyata satıyoruz. Eğer yumurta çift sarılı olursa da 1 lira 50 kuruş fiyatından satmaya devam ediyoruz. Bizler yani üreticiler fiyatlara zam yapmadık ama market fiyatlarını görünce inanamıyoruz.” diye konuştu.

Fiyat artışlarının çok sıkı takip edilmesi gerektiğini belirten Yılmaz; “Fiyatlarda yaşanan bu gereksiz artışların önüne geçilmesi gerekiyor. Piyasada bu işten üreten, emek veren değil marketler kazanıyor. Bizler üretenler olarak aynı fiyatlardan sağlıklı olanını satıyorken marketler doğal olmayan bu yumurtalara her gün nasıl zam yapar. Kısa süre öncesine kadar 30’lu hazır yumurta 15 lira 16 lira seviyelerindeydi. Şimdi ise en ucuzu 25 lira oldu neredeyse. Bu duruma acilen bir çözüm bulunması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin