logo

20 Eylül 2018

Menevşe: “Adanalı hazır giyim ve ayakkabı üreticilerimiz rekabetçi konuma ulaşacak ”

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Ayakkabı ve Moda Tasarım Merkezi’nin proje imza törenine katıldı. Atila Menevşe; ” Adana’da ayakkabı ve hazır giyim sektörlerinin yenilikçilik kapasitelerinin güçlendirilmesi sonucu ilin ekonomik gelişmesine katkılarının artmasını hedefliyoruz” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Ayakkabı ve Moda Tasarım Merkezi’nin proje imza törenine katıldı. Atila Menevşe; ” Adana’da ayakkabı ve hazır giyim sektörlerinin yenilikçilik kapasitelerinin güçlendirilmesi sonucu ilin ekonomik gelişmesine katkılarının artmasını hedefliyoruz. Adana’da çoğu küçük ölçekli olan ayakkabı ve hazırgiyim üreticilerinin ortak tasarım merkezini kullanarak çok sayıda model üretmeleri ve maliyetlerini düşürmeleri sonucu rekabet güçlerinin artmasını hedefliyoruz. Ayrıca ayakkabı ve hazır giyim üreticilerinin ölçeklerinin büyümesi ve doğal olarak iş kapasitelerinin artması sonucu ek istihdam yaratmaları için çalışmalarımızı hızlandırdık” diye konuştu.

Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, ”Moda tasarım merkezimizi kurduğumuzda, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda rekabet üstünlüğüne sahip, moda trendlerine uygun ürünler tasarlayacak, üretici ve satıcı firmalara koleksiyon hazırlayacak, model hazırlama ve koleksiyon oluşturma sürecini yönetecek  hale geleceğiz. Ayakkabı ve hazır giyim üreticilerimiz moda ile yakın etkileşim içindedir. Mevcut durumda üreticilerimiz modayı takip edebilmek adına, sezona girerken model üretmek zorunda kalmaktadırlar. Ayakkabı ve hazır giyim üreticilerinin en büyük gider kalemlerinden birisini, koleksiyon hazırlarken yaptıkları yatırımlar oluşturmaktadır. Bir modelin prototipini oluşturmak için onu mutlaka üretmek durumunda kalmaktadırlar. Üretilen bu model hem tek olarak üretildiğinden ciddi bir maliyet oluşturmakta, hem de üreticiler ellerindeki bu modelleri satarak nakde dönemedikleri için bu maliyet doğrudan firma giderlerine yansımaktadır. Ortak tasarım merkezinde kurulacak 3 boyutlu tasarım programı ile örneğin bir ayakkabı modeli gerçekten üretilmiş gibi bilgisayar ortamında net olarak oluşturulabilecektir. Böylece sayısız modeller üretilerek, müşterilere fuarlarda sanal sunum yapılacak ve sonrasında talebe göre seçilen modeller üretime alınacaktır. Üreticilerimiz, modelleme giderlerinde tasarruf yapacak ve maliyetleri daha da aşağıya inecektir. Böylece Adanalı küçük ve orta büyüklükte işletmeler rekabetçi konuma ulaşacak, hem değer, hem de istihdam yaratarak Adana ekonomisinde önemli gelişme sağlanmış olacaktır.” dedi.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe imza töreni sonrası Adana Ticaret Odası’nın proje ortağı olduğu ve Adana Sanayi Odası koordinatörlüğünde yürütülecek olan “Üniversite – Özel Sektör İşbirliğinin Geliştirilmesi Ve İşletmelerde Yalın Üretim Altyapısının Oluşturulması Projesi”nin imza törenine de katıldı.

 

 

 

 

 

Share
188 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.