hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9674 % % 0.2
EURO 35,3528 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.467,40 % % -0,09
ÇEYREK A. 4.034,19 % % -0,09
BITCOIN 61.207,87 % -0.264
SON DAKİKA

“MİLLİ SERVETİMİZ KÜL OLMASIN”

Son Güncelleme :

09 Ağustos 2023 - 7:20

/ 993 views kez okundu.
“MİLLİ SERVETİMİZ KÜL OLMASIN”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, sürekli çağrı yapmalarına rağmen hala yangın riskinin büyük olduğu geri dönüşüm, kimya, çırçır, kağıt ve plastik fabrikalarının koruyucu sigorta kapsamına alınmamasına tepki gösterdi. Milli ekonomiye sahip çıkılmasını, sanayici ve girişimcinin korunmasını isteyen Barut, “Sanayici ve girişimciyi sigorta ile koruyun ki milli servetimiz kül olmasın. Çünkü bu yangınlarda aslında yok olan milli servettir” dedi.

(HABER MERKEZİ)- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, sürekli çağrı yapmalarına rağmen hala yangın riskinin büyük olduğu geri dönüşüm, kimya, çırçır, kağıt ve plastik fabrikalarının koruyucu sigorta kapsamına alınmamasına tepki gösterdi. Milli ekonomiye sahip çıkılmasını, sanayici ve girişimcinin korunmasını isteyen Barut, “Sanayici ve girişimciyi sigorta ile koruyun ki milli servetimiz kül olmasın. Çünkü bu yangınlarda aslında yok olan milli servettir” dedi.

YANGIN BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, dün Adana’da Sarıhamzalı Mahallesi’nde bulunan bir kolonya fabrikasında çıkıp etrafındaki çoğunluğu plastik geri dönüşüm tesisi olan 18 fabrikayı küle çeviren yangın bölgesine gitti. Yangın bölgesindeki fabrika sahipleri, işletmeciler, sanayiciler ve işyeri çalışanlarıyla görüşerek ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileten Barut, itfaiye görevlileriyle de bir araya gelerek yangınla ilgili bilgi aldı. Büyük yangında zarar gören işyerlerini ve ürünleri inceleyen Ayhan Barut, kendisine iletilen sorun ve taleplerini not alarak çözüm için çaba göstereceğini söyledi.

‘MİLLİ SERVETİ KORUYALIM’
Adana’daki son yangından 18 fabrikanın olumsuz etkilendiğini, milyonlarca liralık zarar oluştuğunu ifade eden ve hala hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü bildiren Ayhan Barut, şöyle konuştu:
“Adana’da maalesef bugüne dek çok sayıda çırçır, kimya ve plastik fabrikasında yangın çıktı, her defasında gidip hem fabrika sahiplerine hem çalışanlara geçmiş olsun dileğimizi ilettik. Bu yürek yakan tablo karşısında her seferinde, ‘Bu fabrikaları artık koruyucu sigorta kapsamına alın’ diye feryat etti. Meclis’te konuyla ilgili yasal düzenleme yapılmasını istedik, önergelerle Meclis’in harekete geçmesini talep ettik. Biz söyledik, biz işittik, kimse oralı olmadı, iktidar görmezden gelmeye devam ediyor. Şimdi Adana’da tam 18 fabrika cayır cayır yandı. Yanan bu fabrikalar değil aslında, milli servettir. Yanan milli ekonomidir. Niye ülkemizde hala kimya, geri dönüşüm, kağıt ve plastik gibi yanıcı maddelerin bulunduğu, yanma riski yüksek olan yerlerde risklere karşı koruyucu sigorta uygulaması yok? Adana’da yanan bu tür fabrikalar bilindiği gibi yangın riskine çok açık halde. Sözümüz dinlense, çağrımız yerine gelsen, zorunlu olarak bu koruyucu sigorta uygulaması olsaydı şimdi herkesin mağduriyeti çözülecek, ülke ekonomisi ve milli servet zarar görmeyecekti. Gelin artık milli serveti koruyacak adımları atın, bu çileyi bitirin.”