logo

26 Eylül 2018

Otomotiv piyasalar yeniden düzenlenecek

Sıfır (0)km araçlarda yapılan ÖTV indirimi sonrasında ikinci el araç piyasasının yeniden şekilleneceğini belirten galerici Harun Atla, “Şuanda ikinci el araç piyasası oturmuş değil. Araç satışı çok, talep az” dedi.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Sıfır (0) km araçlarda yapılan ÖTV indirimi sonrasında ikinci el araç piyasasının yeniden şekilleneceğini belirten galerici Harun Atla, “Şuanda ikinci el araç piyasası oturmuş değil. Araç satışı çok, talep az” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda kur ve ÖTV fiyatlarında yapılan artış nedeniyle 0 km araç satışlarında ciddi düşüş yaşanmış, ikinci el araç piyasası yükselmişti. Uzun zamanda bu yana 0 km araç fiyatlarında beklenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile ilgili düzenleme yapıldı. Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yapılan değişikli Resmi Gazetede yayımlanırken, söz konusu düzenlemenin ikinci el araç fiyatlarının da aşağı düşürmesi bekleniyor.

Her yıl yaz tatilinin bitmesi okulların açılması ile birlikte ikinci el araç fiyatlarında biraz düşüş yaşandığını kaydeden galerici Harun Atla, “Bu yıl yaz ayının sonunda kur fiyatlarında yaşanan yükselmeye bağlı hemen hemen herşeyin fiyatı yükseldi. Zaten 0 km araçların ÖTV yüksekliğinden dolayı ikinci el araç piyasası sürekli yükseliyordu. Şuanda durum biraz daha farklı bir noktaya geldi. 0 km araçlar için ÖTV indirimi yapıldı. Fakat kur fiyatlarındaki artış nedeniyle şuanda 0 km araç fiyatları istenilen seviyelere düşmedi.” dedi.

ÖTV İNDİRİMİ, İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASINI DA ETKİLER

Sıfır (0) km araçlar için yapılan ÖTV indiriminin önümüzdeki günlerde ikinci el araç piyasasını da etkileyebileceğini kaydeden Harun Atla, “Şuanda ikinci el araç piyasasında belirli bir fiyat aralığı yok. Çünkü insanlar internete koydukları ilanlarda aynı marka, aynı model ve aynı renkteki araçlara çok farklı fiyatlar yazabiliyor. Ki, kur fiyatlarındaki artış sonrasında ikinci el araç fiyatları da yükseldi. Fakat şuanda gerek ikinci el araç, gerekse de 0 km araç alım satımları dibe vurmuş  durumda. İnsanlar şuanda fiyatların oturmasını bekliyor. Araç sahibi olmak isteyenler, şimdilik bu planlarını ertelemiş durumda. Ama yapılan ÖTV indirimi sonrasında, ikinci el araç piyasasının oturacağını az da olsa fiyatların düşebileceğini tahmin ediyorum” diye konuştu.

Share
346 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.