Adana Güney Haber

Parkları Yenilemenin Tam Zamanı

Parkları Yenilemenin Tam Zamanı
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
403 views
31 Aralık 2020 - 1:07

2020 yılı Mart ayı itibari ile ülkemizde ilk covit vakasının görülmesinin ardından ülkemiz için sıkıntılı bir dönem de başlamış oldu. İlk etapta alınan önlemlerle birlikte okulların tatil edilmesi, sokağa çıkma kısıtlamaları ile çok sayıda tedbir alınmaya başlandı.

Daha sonrasında yaz dönemine de gidiyor olmamız hesabıyla kısıtlamalar esnedi, vaka sayıları ciddi manada azaldı, insanlar sokaklara, çocuklar da parklara koştu. Şuanda geldiğimiz noktada ise ciddi bir salgın durumu ile karşı karşıyayız ve dikkat ettiğimiz takdirde daha kısa sürede bu beladan kurtulacağız.

Cuma günü itibari ile başlayan sokağa çıkma kısıtlamaları hafta sonunu kapsamak üzere yeniden hayatımıza girdi. Günlük ölümlerin her geçen gün artan bir ivme ile ilerlemesini hepimiz korku dolu gözlerle izliyoruz haberlerden. Başta büyüklerimiz ve çocuklarımız olmak üzere onların mutlaka evde olmalarına özen gösteriyoruz. Şuanda 18 yaş altının sokağa çıkması yasak ancak serbest bile olsa hiçbir anne baba bu süreçte çocuklarını parklara götürmek istemez. Haliyle her zaman cıvıl cıvıl olan parklar artık boş kaldı.

Parkların boş olması elbette hepimizi hüzünlendiriyor ancak sağlık açısından bu süreç geçene kadar buna sabretmek zorundayız. Çocukların parklara gidemediği bu süreçte onlar yeniden parklarda koşana, oynayana kadar parklar onlar için yepyeni hale getirebilir.

Adana’da çok güzel ve bakımlı parklar olmakla birlikte çok sayıda dökük, bakımsız, yetersiz park var. Bunların yoğunlukta olduğu yerlerden bir tanesi de Sarıçam ilçesinde bulunan parklar. İlçede yaşayan anne babaların da en muzdarip oldukları konuların başında da parkların yetersiz ve bakımsız oldukları geliyor. Koca ilçeye baktığınızda adam akıllı bir parkın olmadığını görüyor ve üzülüyorsunuz.

Parkların büyük çoğunluğu bakımsız durumda olduğu için imkânı olanlar uzakta da olsa çocuklarını rahat rahat oynatabilmek için daha güzel parklara götürmeye çalışıyorlar. Parklardaki oyun alanlarının sayısı yetersiz, temizlik açısından temiz değil, zeminler ise bazıları kum bazıları ise toprak zemin. Çocuklar için daha güvenli olan kauçuk zemin Sarıçam ilçesinde 2 ya da 3 parkta var. Elbette kum zemin de gerekiyor ama park alanın tamamı kum zeminlerden oluşuyor ve bir yağmur yağdığında sonrasında o alanlar kuruyana kadar 3-4 gün parklara giremiyorsunuz.

Sadece Sarıçam ilçesi özelinde söylemiyorum elbette birçok noktada bakımsız parklar var. Burada belediyelere düşen görevler çocuklarımız yeniden parklarına kavuşana kadar parklar onlar için yenileyin. Daha kullanışlı ve modern bir görünüme kavuşturun.

Çünkü onlar güzel parklarda oynamayı istiyorlar ve hak ediyorlar.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -