hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

SAĞLIK İÇİN MAYDANOZ SUYU

Son Güncelleme :

23 Mayıs 2023 - 6:55

/ 512 views kez okundu.
SAĞLIK İÇİN MAYDANOZ SUYU

Yemeklerin vazgeçilmez yeşilliği maydanozun kendi gibi suyunun da faydaları çoktur. C vitamini kaynağı olan maydanoz bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Maydanoz suyu adet ağrıları için doğal ağrı kesicidir ve idrar yolu enfeksiyonuna karşı etkili olan bu çayı düzenli kullanmak sağlık için büyük faydalar sunuyor.

(HABER MERKEZİ)-Yemeklerin vazgeçilmez yeşilliği maydanozun kendi gibi suyunun da faydaları çoktur. C vitamini kaynağı olan maydanoz bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Maydanoz suyu adet ağrıları için doğal ağrı kesicidir ve idrar yolu enfeksiyonuna karşı etkili olan bu çayı düzenli kullanmak sağlık için büyük faydalar sunuyor.

Maydanoz suyunun faydaları hakkında bilgiler veren Uzman Diyetisyen Deniz Derin; “Maydanoz içeriği bakımından vitamin ve mineral deposudur. C vitamini kaynağı olan maydanoz ayrıca A ve K vitaminleri de içerir. Kendi gibi maydanoz suyunun da pek çok faydaları bulunur. İçerisinde fluteolin ve apigenin isimli antioksidanlar bulunmaktadır. Bunlar hücrelerin zarar görmesini engeller ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. Kanser oluşum riskini azaltır. Bunun yanında insanlarda tip 2 diyabet oluşumunu da engellemektedir. Göz sağlığını korumada da oldukça etkilidir. Yaşlılık döneminde daha sık görülen sarı nokta hastalığının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Maydanoz suyu yağ yakımına yardımcı olur ve ödem atımını kolaylaştırır. Düzenli tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi hızlandırır. Ayrıca idrar yolları enfeksiyonuna karşı da etkilidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.” dedi.

Maydanoz suyu kullanımında önemli bir faktörün de altını çizen Derin; “Maydanoz suyunun faydası olduğu kadar çok tüketilmesi durumunda zararları da bulunuyor. Özellikle bazı kişilerin maydanoz suyu tüketmesi büyük sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu kişiler arasında şeker hastaları ve hamileler bulunuyor. Gebelik döneminde olan kadınlar maydanoz suyu tüketmemesi gerekiyor. Bebek sağlığına doğrudan etki edeceğinden son derece zararlıdır. Şeker hastaları da doktorlarından onay almadan maydanoz suyu tüketmemelidir. Sağlık için büyük faydaları bulunan maydanoz suyunu mutlaka bir uzmana danışarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.