logo

15 Eylül 2018

Salçalık biber cep yakıyor

Adana’nın vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olan salçalık kırmızıbiber bu yıl cep yakıyor. Geçen yıl kilosu 1 lira – 1 lira 20 kuruş olan kırmızıbiber bu yıl 2 liradan satılıyor.

 

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana’nın vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olan salçalık kırmızıbiber bu yıl cep yakıyor. Geçen yıl kilosu 1 lira – 1 lira 20 kuruş olan kırmızıbiber bu yıl 2 liradan satılıyor.

Adana’da ev salçası yapım sezonu devam ederken, bu yıl salçalık biber fiyatları cep yakıyor. Geçtiğimiz yıl da fiyatı yükselen salçalık biber fiyatına bu yıl yüzde 60-70 zam geldi. Fiyatların yüksek olmasından dolayı geçen yıla göre daha az biber satışı yaptıklarını söyleyen seyyar satıcılar, geçmiş yıllarda 200 kilo biber alan insanların bu yıl 100 kilo aldığını kaydetti.

Salçalık biber fiyatlarının her geçen yıl fiyatının daha da yükseldiğini belirten biber satıcısı Fatih Efe Çolak, “Adana’da her yıl yüz binlerce ton salçalık biber satışı yapılıyordu. Fakat bu yıl fiyatların yükselmesi satışlarımızı etkiledi. Kurban Bayramı’ndan önce fiyatlarda makul seviyelerdeydi fakat Kurban Bayramı sonrasında fiyatlar birden bire yükseldi. İnsanlar belirli bir süre fiyatların düşmesini bekledi. Fiyatlar düşmeyince de insanlar geçmiş yıllarda aldıkları salçalık biberin yarısı kadarını alabildi.” diye konuştu.

BU YIL SALÇALIK BİBER TARLADA PAHALI

Sattıkları biberin üreticiden kendilerine pahalı geldiğini iddia eden Çolak, “Tarlada satın aldığımız biberin üzerine, toplama ve nakliyat masraflarını ekliyoruz. Fakat bu yıl üreticilerin artan mazot, zirai ilaç ve gübre fiyatlarını öne sürerek yetiştirmiş oldukları biber fiyatlarına zam yaptı. Bizlerde bu durumdan memnun değiliz fakat, üreticilerden satın saldığımız salçalık biberin üzerine çok küçük kâr marjı ekleyerek satmaya çalışıyoruz. Bu yıl salçalık biber fiyatının ucuzlayacağını düşünmüyorum, çünkü üreticiler ucuza biber satmıyor.” dedi.

Share
302 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.