logo

08 Aralık 2017

Şalgamcılar denetim ve patent istiyor

Adana’da şalgam satıcıları işyerlerinin denetlenmesini istiyor. Şalgam suyuna bir önce patent verilmesini isteyen esnaf, “Böylelikle gerçek şalgam satıcıları ile sahte şalgam üreticileri birbirinden ayrılacak. Hileli şalgam suyu satanlar ortaya çıkacak” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Adana’da şalgam satıcıları işyerlerinin denetlenmesini istiyor. Şalgam suyuna bir önce patent verilmesini isteyen esnaf, “Böylelikle gerçek şalgam satıcıları ile sahte şalgam üreticileri birbirinden ayrılacak. Hileli şalgam suyu satanlar ortaya çıkacak” dedi.

Adana’nın meşhur şalgam suyu özellik kış aylarında insanları mevsimsel hastalıklardan koruduğu gibi insan sağlığı içinde son derece faydalı olduğu biliniyor. Vitamin deposu olarak da bilinen şalgam suyu ayrıca fiyatı ile de en ucuz meşrubat içeceği olarak satılıyor.

Adana Şalgamı’nın katkısız doğal bir içecek olduğunu belirten şalgam satıcı Mahmut Bakır, “Şalgam suyunu satan esnafını sürekli denetlenmesi, sattığı ürünlerinde analiz edilmesinde büyük fayda var. böylelikle herkes ne sattığını, ne kadar kaliteli ürün sattığını bilir. Merdiven altı şalgam satışı da böylelikle kısmen azalmış olur.” dedi.

Adana Ticaret Odası tarafından şalgam üreticilerine patent verilmesi konusunda geçen yıl müracaat yapıldığını ancak şuana kadar yapılan başvuruyla ilgili bir gelişme yaşanmadığını belirten Bakır, “Gerçek şalgam suyu satan esnaf, hileli şalgam suyu satılmasını istemiyor. Çünkü bu bizim ekmek kapımız. İnsanların buna zarar vermesini istemiyoruz. Yani insanların hileli şalgam suyu tüketip sonrasında gerçek şalgam suyunun da o şekilde sağlıksız olduğunu düşünüp, bir daha şalgam almamasından endişe ediyoruz.” diye konuştu.

PATENT VE DENETİM ŞART

Şalgam suyuna bir an önce patent verilmesini ve şalgam satıcılarının sık sık denetlenmesi gerektiğini kaydeden Mahmut Bakır, “Şalgam suyu üretiminde pek insan pek çok hile yapabiliyor. Bunların son bulması gerekiyor. Çünkü sahte ve hileli şalgam suyunu içenler bir daha şalgam içmek istemiyor. Bu da bizim gibi gerçek esnafa zarar veriyor. Bu durumun önüne geçilmesi için patent ve denetim şart.” ifadelerini kullandı.

Share
406 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.