Adana Güney Haber

Saman fiyatlarında düşüşler yaşanabilir

Saman fiyatlarında düşüşler yaşanabilir
117 views
05 Haziran 2021 - 1:19

Adana’da buğday hasadının sona ermesinin ardından saman alım satımı da hız kazandı. Geçen yıl fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken samanın, bu yıl ki hasat döneminin ardından fiyatının düşmesi bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)- Adana’da buğday hasadının sona ermesinin ardından saman alım satımı da hız kazandı. Geçen yıl fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken samanın, bu yıl ki hasat döneminin ardından fiyatının düşmesi bekleniyor.

Besicilerin ve hayvan üreticilerinin fiyatının yüksekliğini her zaman dile getirdikleri samanın bu yıl fiyatının düşmesi bekleniyor. Özellikle samanın bu yıl bol olması fiyatının düşmesindeki en büyük etken olarak ifade edilirken ayrıca bu yıl balya haline getirilen samanların zamanında yağan yağmurların da etkisi ile kaliteli olduğu belirtiliyor.

Samanın bu yıl çok bol olmasının fiyatları düşürücü bir etkiye sahip olduğunu belirten Gökhan Arifoğlu; “Adana’da buğday hasadı tarlalarda devam ediyor. Biçer döverler buğdayları biçtikten sonra sıra samanları balyalamaya geliyor Şuanda tarlalarda samanlarını balya yaptırmak için mesai yapıyoruz. Bu yıl gerek buğday gerekse de sonrasında elde edilen samanların kaliteli olduğunu görüyoruz. Kaliteli olması ile birlikte saman bu yıl gerçekten çok bol. Bu nedenle de bol olan ürünün fiyatının da düşeceğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şuan ki güncel saman fiyatları hakkında da bilgiler veren Gezgin; “Saman fiyatlarının düşmesi elbette satıcılar için iyi olmaz ancak önümüz kurban bayramı ve besiciler için fiyatların düşmesi iyi bir haber olacaktır. Samanın balya fiyatı geçen yıl 20 liradan açılış yapmış ve 25 liraya kadar çıkmıştı. Bu seneki fiyatlar da 23 civarında ancak fiyatların daha da aşağıya düşeceği beklentisi içindeyiz. Elbette saman balyalarının ağırlıkları birbirinden farklıdır. Balyalar genellikle 20 kilo ile 40 kilo arasında olur. Benim bahsettiğim fiyatlar ortalama saman balyasının yani 20-25 kilo gelen saman balyalarının fiyatlarıdır. Bizim tahminimiz fiyatların düşeceği şeklindedir. Önümüzdeki günlerde de fiyatların seyrini daha net görme imkanımız olacak.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin