Adana Güney Haber

Sarımsakta fiyatlar düşüşe geçti

Sarımsakta fiyatlar düşüşe geçti
359 views
27 Temmuz 2020 - 0:59

Son dönemde fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken sarımsak yerli sarımsağın satışa çıkması ile birlikte fiyatı da düşüşe geçti. Geçen haftalarda kilogram fiyatı 50 lira ile 60 lira arasında satılan sarımsak bu hafta fiyatında yaşanan düşüş ile birlikte kilogram fiyatı 20 liradan satılmaya başlandı.

(HABER MERKEZİ)-Son dönemde fiyatının yüksekliği ile dikkatleri üzerine çeken sarımsak yerli sarımsağın satışa çıkması ile birlikte fiyatı da düşüşe geçti. Geçen haftalarda kilogram fiyatı 50 lira ile 60 lira arasında satılan sarımsak bu hafta fiyatında yaşanan düşüş ile birlikte kilogram fiyatı 20 liradan satılmaya başlandı.

Fiyatında sürekli inişler ve çıkışlar yaşayan sarımsak son haftalarda yüksek fiyatlardan satılmasıyla vatandaşların alım gücünü zorlamıştı. Geride bıraktığımız haftalarda kilosu 50 lira ile 60 lira arasında satılan sarımsaktan vatandaşların ceplerini bir hayli zorlamıştı. Yeni taze sarımsağın toplanıp pazarlara sürülmesi ile birlikte sarımsağın fiyatında da düşüşler gözlendi. Şuanda sarımsak birçok pazarda ve manavda kilosu 20 liradan satılmaya devam ediyor.

Taze sarımsağın fiyatları düşürdüğünü belirten Pazarcı Esnafı İshak Görür; “Taze sarımsak hasat edilip pazarlara girmesi ile birlikte fiyatları da ciddi anlamda düşürdü. Sarımsak zaten fiyatı kararsız olan bir üründür. Bir sene bakmışsınız fiyatı tavan yapmış bir sene ise çok çok ucuzdur. Elbette fiyatlarda yaşanan bu dengesizlikler üretim ve verimle alakalı durumlardan kaynaklanıyor. Verim ve ürün çok olunca fiyatlar düşüyor tersine olduğunda ise fiyatlar artıyor. Bu sene de ürünün ve verimin çok olduğu bir sene olacak. Sarımsak piyasada daha bol olacak. Bizim de tahminimiz sarımsağın fiyatın da bir nebze daha düşüşler olabilir. İnsanların sarımsağı ihtiyacı her zaman çok oluyor bu nedenle fiyatların ucuz olması vatandaşı da mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

Sarımsağın mutfakların en önemli lezzeti olduğunu bu nedenle de fiyatının düşmesinin vatandaşları çok rahatlattığını belirten Görür, 15-20 lira seviyelerinin makul seviyeler olduğunu ve fiyatların hep bu çizgide olmasını istediklerini belirtti.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -