hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

“Şiddete, eşitsizliğe, tacize ve tecavüze hayır”

Son Güncelleme :

08 Mart 2017 - 0:51

/ 267 views kez okundu.
“Şiddete, eşitsizliğe, tacize ve tecavüze hayır”

TMMOB’li kadınlar umudu büyütüyor: 

“Şiddete, eşitsizliğe, tacize ve tecavüze hayır”

 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Çalışma Grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi. Beyazevler Çamlık Alan’da TMMOB üyeleriyle buluşarak birlik vedayanışma içinde olan  TMMOB’li kadınlar, Adana’da öldürülen kadınlar anısına fidan dikti, karanlıklara ‘Hayır’ dedi

ADANA (GÜNEY HABER)– Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Kadın Çalışma Grubu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenledi. Beyazevler Çamlık Alan’da TMMOB üyeleriyle buluşarak birlik vedayanışma içinde olan  TMMOB’li kadınlar, Adana’da öldürülen kadınlar anısına fidan dikti.

Burada yapılan basın açıklamasında kadınların kadın olmaktan dolayı yaşadıkları haksızlığa ve cinsiyet ayrımcılığına karşı birlikte dayanışma içinde olmak gerektiği mesajı verildi.  TMMOB’li kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Gizem Cansu Ağlagül, “Karanlıklarınıza hayır diyoruz, fidan dikiyoruz, umudu büyütüyoruz” dedi.

Emekçi kadınların sesi, direnci, mücadele günü olan 8 Mart’ta yine bir arada olduklarını vurgulayan Ağlagül, şunları söyledi:

“Sömürüye, baskıya, zulme, haksızlığa, eşitsizliğe karşı tüm dünyada ve ülkemizde mücadele ve dayanışmayla “Hayır” dediğimiz gündür. Kadınların, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları olumsuzlukların yanı sıra kadın erkek emekçiler hep birlikte emeğin sömürülmesine, cinsiyet ayırımcılık ve baskıya karşı Clara Zetkin’lerden süregelen mücadelenin ifade bulduğu bir gündür. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu haykırdığımız gündür.

Erkek egemen bu sistemde şiddet, taciz, tecavüz vakaları her gün artarken, Kadın-erkek eşitsizliği son yıllarda gittikçe derinleşirken, sanki her şey çok iyi gidermişçesine, birde ben tek adam olacağım bunları daha da derinleştirecek sizi daha çok karanlığa mahkûm edeceğim anlayışına onay vermemiz beklenmektedir. 8 Martta emekçi kadınlar olarak tekrar haykırıyoruz, kadın cinayetlerine, emeğimizin sömürülmesine, cinsiyet ayrımcılığına, kadın üzerinde yürütülen kirli siyasetinize, kamudan uzaklaştırılarak evlere kapatılmaya, din üzerinden yürüttüğünüz karalığınıza, savaşa bu kirli düzeninize Hayır diyoruz. OHAL’ler de KHK’larla de işten uzaklaştırarak mücadelemizi kıramayacaksınız, bu devran dönecek ve hesabını vereceğiniz o günler gelecek. Biz kadınlar barıştan özgürlüklerden, eşitlikten, adaletten yana olmaya ve karanlığın karşısında durmaya devam edeceğiz. Sizin var ettiğiniz ve beslediğiniz bu düzenin bedelini biz ödemeyeceğiz.

Bugün burada  Adana’da yaşanan kadın cinayetlerinde hayatını kaybeden kadınların anısını sembolik olarak ta olsa yaşatmayı amaçlıyoruz. Fidan dikiyoruz ve umudu büyütüyoruz. Cinayetlerin olmadığı, eşit, adil ve özgür bir dünya mümkün. Kol kola şarkılar söylediğimiz, neşeli kahkahalarla dans edebileceğimiz, güneş yüzü görebileceğimiz, aşkı ve diğer güzellikleri özgürce yaşayabileceğimiz bir dünya! İnsanın insanı sömürmediği, üretilen her şeyin herkese yetecek şekilde paylaşıldığı bir dünyayı eşit özgür bir dünyayı umut ediyoruz. Bu Dünyanın taşlarını biz kadınlar yerleştireceğiz çocuklarımıza daha güzel yarınlar teslim edeceğiz.

Umudumuz bizim en büyük zenginliğimiz, ne şiddetiniz ne zülmünüz, ne emek sömürünüz, haksızlığınız bizim umudumuzu bitiremeyecek. Biz eşit ve özgür bir dünya umut etmeye ve onun içinde omuz omuza, kadın dayanışmasını büyütmeye devam edeceğiz. Biz mücadelemiz de haklıyız, hem de çok haklıyız ve biliyoruz ki biz kazanacağız! Şiddete, eşitsizliğe, tacize ve tecavüze hayır. Kadın cinayetleri politiktir. Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması.”