hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

STK’LARDAN POLİS TERÖRÜNE TEPKİ

Son Güncelleme :

02 Haziran 2014 - 22:40

/ 403 views kez okundu.
STK’LARDAN POLİS TERÖRÜNE TEPKİ

 

 POLİSE TEPKİ (6)

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelen TMMOB, KESK, DİSK,  Adana Barosu ve Adana Tabip Odası yöneticileri ile üyeleri geçtiğimiz gün Adana Atatürk Parkı’nda toplanan insanlara karşı uygulanan polis şiddetini protesto etti.

ADANA (GÜNEY HABER)- Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde bir araya gelen TMMOB, KESK, DİSK,  Adana Barosu ve Adana Tabip Odası yöneticileri ile üyeleri geçtiğimiz gün Adana Atatürk Parkı’nda toplanan insanlara karşı uygulanan polis şiddetini protesto etti.

31 MAYIS GEZİ DİRENİŞİ YIL DÖNÜMÜ VE POLİS TERÖRÜ

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü SES Adana Şube Başkanı Dr. Tekin Müjde, ‘’T.C. Anayasası Madde 34: Herkes önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. 31Mayıs cumartesi günü Adana Atatürk parkında toplanan insanların hiçbir yasal uyarı yapmadan kin ve nefretle ölümüne saldırmanın hiçbir açıklaması yoktur olamazda. Taşıdığınız polis kimliğinin arkasına sığınıp silahsız ve suçsuz insanlara Toma’ larla biber gazıyla ve cop’ larla öldüresiye saldırma hakkınız yoktur. Polisin sınırsız ve pervasız şiddetinin arkasında iktidarın Neoliberal  faşizan politikalarının olduğu açıktır. Artık bu polis şiddetine ve katliamlarına son verilmeli, iktidar talimat vermekten ve sorumluları kollamaktan vazgeçmelidir. Gazların ve öldürücü etkisi olan diğer silahların kullanılması yasaklanmalıdır. İnsanları seçimden ve oydan ibaret gören AKP daha fazla insanlık suçu işlemeden bu politikaları terk etmelidir. Toplumsal muhalefetin taleplerini dile getirildiği her türlü eylem ve etkinliğe karşı polis şiddetiyle cevap vermeye devam eden AKP, demokratik haklarını kullanan insanlara karşı her türlü şiddeti uygulamaya ve yaşamlarını tehdit etmeye devam ediyor. Kendinden olmayana, iktidarına biat etmeyene her türlü baskı ve şiddeti reva gören AKP’nin Neoliberal ‘ileri demokrasi’ anlayışının bizdeki karşılığı; “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı ile bayraklaşmıştır” dedi.

MUNGAN, İNSANLIK ONURU İÇİN MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

İçerikli tiyatro oyunu 31 Mayıs 2014 Cumartesi günü ülkenin birçok kentinde olduğu gibi Adana Sahnesinde de ‘’Devlet Terörü’’ adıyla sergilendiğini ifade eden Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, “Senaryosu AKP Hükümeti tarafından yazılmıştı. Başrollerinde her kademeden polis, sivil polis ve emniyet amiri vardı. Dekor olarak akrepler, tomalar, coplar, tazyikli su ve gaz bombaları oyun başlamadan çok daha önce sahneye yerleştirilmişti. Gezi süreci ve sonrasında yitirilen çocuklar, gençler, aydınlar, işçiler ve tüm emekçiler için saygı duruşu ile başlayıp şarkılar, türküler ve sloganlarla devam eden içinde bizim de bulunduğumuz sivil toplum kuruluşları, sendika ve kitle örgüt temsilcilerinin konuşmalarıyla süren gezi almanağı hiç nedensiz ama A’dan Z’ye hesaplı ve hınç almak üzerine kurulu bir senaryo ile daha yürüyüş için ilk adımı atmadan, henüz derdimizi anlatmamıza izin bile vermeden yöneticilerin planlı nefretlerinin üzerimize püskürtüldüğü bir saldırıya dönüştü. Dramanın bitiminde hem bizler hem de insanca bir yürek taşıyan herkes bir kez daha kahroldu ve yaralandı. Yapılan tüm bu haksız muamelelere karşın Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak insan ve insan sağlığı, doğa, emek, ülkemiz, demokrasi ve insanlık onuru için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha huzurlarınızda belirtmek istiyoruz”

ÇITIRIK, TAHAMMÜL SINIRLARI ZORLANIYOR

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, ‘’Gezi olayları aslında 12 yıldır yok sayılan, ötelenen, aşağılanan ve hor görülen toplumun bütün katmanlarının kendi varlıklarını korumak suretiyle ifade edecekleri bir hareketin adıdır.  Bu ne bir alana, nede bir yere sığdırılabilir. Siyasi iktidar, siyasi tarafı gelişen bir zaman dilimi içerisinde, hiç değişmediğini ortaya koymuştur. Şiddetin renkleri değişmiştir. Bir kez daha devlet terörünün bütün uygulamaları sergilenmiştir. Başvekil, ilk günden itibaren A’dan Z’ye Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gereken talimatı vermiştir ve gerekenin yapılmasını istemiştir. Yurttaşın Anayasayla ve Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ile yaşam hakkı, düşünce özgürlüğü, toplantı ve gösteri yapma yasal hakları birer birer yok edilmiştir. Biz buradan siyasi iktidarı ve başvekili uyarıyoruz. Hukuku içselleştiriniz. Hukuku tanımanın dışına çıkmayınız. İnsanların tahammül sınırlarını zorlamayınız’’ diye konuştu.

ASLAN, HALK KRAL ÇIPLAK DEDİ

DİSK Bölge Başkanı Kemal Aslan, “12 yıllık AKP iktidarı gezi olayları ile birlikte artık halk ‘Kral Çıplak’ dedi. Soma’da katledilen işçilerin sorumlusu bu iktidar. DİSK olarak bu saldırgan tutumlara karşı emek ve meslek örgütleri olarak sessiz kalmayacağız ve hesabını soracağız” dedi.

ATICI, İKTİDARIN BASKILARI BİZLERİ YILDIRAMAYACAK

“1 Haziran 2013 tarihinde Ankara Kızılay‘da Makina Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Ercüment Şahin Çervatoğlu, polis tarafından keyfi bir şekilde gözaltına alındı. TMMOB Kırklareli İKK sekreteri ve onunla birlikte 7 üyemize 20’nin üzerinde dava açıldı. Taksim dayanışması davasında 6 yöneticimiz 14 yıl 4 aya varan hapis istemiyle yargılanıyor. Bu verdiğimiz birkaç örnek, iktidarın emek ve meslek örgütlerine yönelik düşmanca tavrının sadece TMMOB düzlemindeki somut göstergeleridir.

Yine 31 Mayıs Cumartesi günü, geçen yıl aynı tarihlerde başlayan halk hareketinin yıldönümünde iktidarın polisi yine tomaları, gaz ve ses bombaları, silahları ve copları ile Türkiye‘nin dört bir tarafında olduğu gibi Adana’da da halka saldırdı, çok sayıda insan yaralandı, gözaltına alındı, kitlelerin anayasal demokratik haklarını kullanmaları engellendi.

Erdoğan-AKP iktidarının şiddet ve teröre dayalı olarak ayakta kalmaya çalıştığı bilinmektedir. Ancak yine bilinmektedir ki emek örgütleri, mesleki demokratik kitle örgütleri ve bütün örgütlenmeler halkın yanında saf tutarak direnmeye devam etmektedir, edecektir. Bu bütünün bir parçası olan bizler, siyasi iktidarın anti-demokratik uygulamalarını, uyguladığı halk düşmanı politikalar ile şiddet ve terörünü kınamaktadır.

Hiçbir güç ve zorbalık bizi eşit, özgür, demokratik Türkiye mücadelemizden alıkoyamayacak, yıldıramayacaktır. TMMOB örgütlülüğü, bütün örgütlü üye ve yöneticileriyle, ülkemizin, halkımızın çıkarlarının yanında, iktidarın zorbalıklarına, sömürü ve rant politikalarına karşı kararlılıkla direnmeye, tüm muhalif güçlerin birlikte mücadelesinin içinde yer almaya devam edecektir’’ şeklinde konuştu.