Adana Güney Haber

SÜMER: 2023’TE ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SAYISI 1 MİLYON OLACAK

SÜMER: 2023’TE ATANAMAYAN ÖĞRETMEN SAYISI 1 MİLYON OLACAK
154 views
16 Kasım 2021 - 15:23

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, atanamayan öğretmenler ve öğretmenlerin yıllardır süre gelen sorunları ile ilgili konuları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Sümer, “ÖSYM’nin 2020 verilerine göre, atanmayı bekleyen öğretmen sayısı 460 bin civarında olurken, eğitim sendikalarına göre ise tespit edilemeyenlerle birlikte bu sayının 700 bin civarında olduğu belirtiliyor. MEB tarafından her yıl atananlar hariç en az 25 bin öğretmenin işsiz ve atanmayı bekleyen öğretmenler arasına girdiği belirtilirken, bu şekilde 2023’te atanamayan öğretmen sayısının 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.” Dedi.

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, atanamayan öğretmenler ve öğretmenlerin yıllardır süre gelen sorunları ile ilgili konuları Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı. Sümer, “Öğretmenlerimiz, hak ettiklerinden uzak ve sahipsiz bırakıldılar” Dedi.

Orhan Sümer, “Eğitim sisteminin en acil ihtiyacı öğretmenlerin temel sorunlarının çözülmesidir. Sayıştay raporlarına göre 138 bin, MEB’in raporuna göre 107 bin öğretmen ihtiyacı var. Şu ana kadar yalnızca 20 bin atama yapılmış durumda. İktidar her gün yeni atama müjdeleri veriyor ancak gerçekleşen bir şey yok. Öğretmen adayları senelerce üniversitelerde eğitim gördükten sonra zincir marketlerde çalışıp hayata tutunmak zorunda kalıyorlar. Seçim döneminde 3600 ek gösterge sözü veren AKP İktidarı, raporlarda tespit edilen öğretmen atamalarını dahi gerçekleştiremiyor. Öğretmenin yeri marketler değil, okullardır” Dedi

Orhan Sümer, “Öğretmenlerimizin neredeyse tamamına yakını moral bozukluğu içerisindedir. Hemen hepsinin farklı ve haklı bir gerekçesi var. Defalarca dile getirilen eğitim camiasının temel sorunu olan öğretmen atamaları ne yazık ki gerçekleştirilmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve siyasi iktidar başta olmak üzere öğretmenlerimize sahip çıkılmıyor. Geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz kendilerini yanlız ve sahipsiz hissediyor” Dedi.

Orhan Sümer, “ÖSYM’nin 2020 verilerine göre, atanmayı bekleyen öğretmen sayısı 460 bin civarında olurken, eğitim sendikalarına göre ise tespit edilemeyenlerle birlikte bu sayının 700 bin civarında olduğu belirtiliyor. MEB tarafından her yıl atananlar hariç en az 25 bin öğretmenin işsiz ve atanmayı bekleyen öğretmenler arasına girdiği belirtilirken, bu şekilde 2023’te atanamayan öğretmen sayısının 1 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Hem öğretmenlik lisansını okuyup hem de daha sonrasında öğretmen olarak iş bulamama kavramı dünyanın başka hiçbir ülkesinde görülmemiştir” Dedi

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu