Adana Güney Haber

SÜMER: TÜRK LİRASI PUL OLDU

SÜMER: TÜRK LİRASI PUL OLDU
201 views
13 Ekim 2021 - 2:31

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Son ekonomik gelişmeleri ve işsizlik rakamları değerlendirirken, AKP İktidarının ülke ekonomisi hakkında yaptığı güzellemeleri eleştirdi. Sümer, “Memlekette ekonomi çok iyi demek için kör olmak gerekir” Dedi.

(HABER MERKEZİ)-CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, “Son ekonomik gelişmeleri ve işsizlik rakamları değerlendirirken, AKP İktidarının ülke ekonomisi hakkında yaptığı güzellemeleri eleştirdi. Sümer, “Memlekette ekonomi çok iyi demek için kör olmak gerekir” Dedi.

Orhan Sümer, “Para politikasının güvenilirliğine ilişkin endişeler ve güçlenen ABD doları ile Türk lirası ABD doları karşısında 8,97 ile rekor düşük seviyeye indi. Diğer bir ifadeyle dolar kuru şimdiye kadarki en yüksek noktaya yükseldi. Dolar kuru yılbaşından bu yana yüzde 23,4, Euro kuru ise yüzde 19,7 oranında arttı. Diğer bir ifadeyle TL yılbaşından bu yana dolara karşı yüzde 19, Euro’ya karşı ise yüzde 16,4 oranında değer kaybetti. Maaşınızı Dolarla mı alıyorsunuz diye sorup, milletin aklıyla dalga geçiyorlardı. Ekonomiyi yerle bir ettiler. Artık vatandaş aldığı üç kuruş asgari ücretle nasıl hayatta kalacağının hesabını yapmakla ömür tüketiyor.” Dedi.

Orhan Sümer, “İktidarın çizdiği pembe tablolar ne yazık ki vatandaşa ulaşmıyor. Sokakta, çarşıda, pazarda artık borçsuz insan kalmadı. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı ise bir yıl öncesine göre 65 bin adet artarak 23 milyon 3 bin oldu. Ülkedeki Sefalet endeksi (işsizlik+enflasyon) 2014 başında %17 iken, Eylül 2021’de yüzde 32,6’ya çıktı. Vatandaş ödeyemeyeceği borçların altına girmek zorunda kalıyor. Ülke olarak torunumuzun torununa kadar borçlandık” Dedi

Orhan Sümer, “Saray çevreleri lüks içinde yaşarken halk kuru ekmeğe muhtaç edildi. Tüm dünya ülkelerinin esnafı, emeklisi, öğrencisi, işçisi için seferber olduğu pandemi döneminde, AKP İktidarı IBAN numarası vererek yardım istedi. Esnafın ödediği verginin vergisini bile geçici olarak kaldırmadılar. Millet sadece aldığı nefese para ödemiyor. Zam üzerine zam geliyor. İktidarın israfının bedelini yine sade vatandaş ödüyor” Dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    marmaris tekne turu