Adana Güney Haber

“SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İÇİN NET ADIMLAR ATILMALI”

“SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM İÇİN NET ADIMLAR ATILMALI”
83 views
27 Nisan 2021 - 2:35

18 ülke 73 şehirde örgütlü olan ve 95 bin üyesi ile sektörün en büyük sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Turizm Dayanışma Derneği (TURDAY) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zereyak, sürdürülebilir turizm için gerekli olan adımların bir an önce atılması gerekliliğine vurgu yaptı.

(HABER MERKEZİ)- 18 ülke 73 şehirde örgütlü olan ve 95 bin üyesi ile sektörün en büyük sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Turizm Dayanışma Derneği (TURDAY) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zereyak, sürdürülebilir turizm için gerekli olan adımların bir an önce atılması gerekliliğine vurgu yaptı. Zereyak, “ Turizm sektörümüz koronavirüsün de etkisi ile sekteye uğradı. Bu alanı yeniden canlandırmak istiyorsak bir an önce gerekli adımları atmalıyız” dedi.

TURİZME AÇIK ALANLAR KORUMAYA ALINMALI Ülkemizde bulunan yer altı ve yer üstü doğal kaynaklar nedeniyle turistlerin fazlasıyla ilgisini çektiğini dile getiren İbrahim Zereyak, bu kaynakların sürdürülebilir turizm için mutlaka korunmaya alınması gerektiğine dikkat çekti. Zereyak, “Ülkemizde turizm büyük ölçüde doğal ve kültürel miras alanlarına ziyaret şeklinde gerçekleşiyor. Her yıl milyonlarca turist ülkemizde bulunan bu turizm alanlarını ziyaret ediyor. Ancak bu noktalar gerekli düzeylerde korunmazsa ne yazık ki bir süre sonra sektörün geleceği tehlikeye girebilir. Bu nedenle sürdürülebilir turizm için turist çeken noktalarımızı iyi korumalıyız” diye konuştu. Zereyak, ayrıca sürdürülebilir turizmin birçok farklı ayağının da olduğunu söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Turizmden daha fazla verim elde etmek istiyorsak işletmelerimizi desteklemeli, çalışanlara daha iyi şartlarda iş imkanı sunmalı, yerel ekonomiyi canlandıracak önlemler almalı ve çevre dostu politikalar izlemeliyiz”

SEKTÖR PAYDAŞLARININ SORUNLARINI ÇÖZÜME KAVUŞTURMALIYIZ TURDAY’ın sektör içerisinde faaliyet gösteren kuruluşlar ve çalışanlar arasında köprü görevi gördüğünü dile getiren İbrahim Zereyak, koronavirüs öncesi ve sonrasında birçok sorunun çözüme kavuşturulmayı beklediğini belirtti. Zereyak, “Sektörün iki ayağı var. Birincisi istihdam eden, ikincisi ise istihdam edilen. Bu noktada her iki tarafın da birçok isteği bulunmaktadır. Biz burada her iki paydaşı da dinleyip, arada köprü vazifesi görmeyi amaçlıyoruz. Bu anlamda işletmelerimiz devletimizden çeşitli destek beklerken, bu işletmelerde çalışan arkadaşlarımız da haklarının daha iyi noktaya getirilmesi için gerekli adımların bir an önce atılması gerektiğine vurgu yapıyorlar” şeklinde konuştu.

“2 SENEDE 300 BİNİ AŞKIN KİŞİYİ İSTİHDAM ETTİRDİK” Turizm Dayanışma Derneği (TURDAY)’nin iki yıl gibi bir sürede birçok kişiyi turizm sektörüne kazandırdığına vurgu yapan İbrahim Zereyak, sözlerine şöyle son verdi: “TURDAY olarak birçok arkadaşımızı turizm sektörü içerisinde istihdam ettirdik. Bu noktada üstlendiğimiz köprü vazifesini de en iyi şekilde yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Bugün 95 bin üyemizle ülkemizin en güçlü STK’ları arasında yer alıyoruz. Dolayısıyla istihdam konusunda da önemli bir nokta olduk. Bu süreçte 300’ün üzerinde Whatsapp grubu oluşturduk ve hem işletme hem de çalışan tarafını bu noktalarda dinleme, sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak için gerekli adımları atma şansını yakaladık. Bu sayıyı daha da yukarılara taşımak istiyoruz”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin