hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Sürücülere sıcak hava uyarısı 

Son Güncelleme :

11 Ağustos 2016 - 17:34

/ 697 views kez okundu.
Sürücülere sıcak hava uyarısı 

Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, yaz dönemi ve sıcakların artması nedeniyle şoför esnafına ve özel araç sürücülerine ‘dikkatli olun’ çağrısı yaptı. Sözütek, “Erimiş asfaltta ani fren yapmayın. Kurallara mutlaka uyun, hatalı sollama hayat söndürür” dedi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana ESOB ve Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, yaz dönemi ve artan sıcaklar nedeniyle, şehir içi ve şehirlerarası yollarda direksiyon kullanan sürücüler ve şoför esnafına önemli uyarılarda bulundu.
Tatil mevsimi nedeniyle, karayollarındaki araç trafiğinin yoğunlaştığını, 40 dereceyi aşan aşırı sıcaklarla birlikte direksiyon başındaki insanların sinir ve stresinin de yükseldiğine dikkat çeken Başkan Sözütek, böyle durumlarda sürücülerde azalan dikkat ve refleks zayıflığının, trafik kazalarını artırdığını söyledi.

HAFİF GİYİNİN, GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANIN
Özel araç sahibi sürücülerin de uzun mesafeli tatile çıkarken, mümkün olduğu kadar havanın serin olduğu sabah ve akşam saatlerinde hareket etmelerini isteyen Sözütek, ”Aşırı sıcak havalarda, özellikle de 10.00 -16.00 saatleri arasında, ayrıca uykusuz, yorgun ve alkollü olarak trafiğe çıkılmamalı. Aracı kullanacaklar, özellikle açık renkli, hafif pamuklu giysiler giymeli, sağlık durumuna göre aşırı yemek yememeli, yağlı yiyeceklerden kaçınmalı, sıvı kaybını önlemek için de gerektiğinde bol su içmelidir. Donanımlı araçlarda, klimalar mutlak açılmalı, klimasız araçlarda ise camlar açık tutulmalıdır. Uzun yolda kaliteli ve güneş ışığını iyi filtre edebilen güneş gözlükleri kullanılmalı, sık sık mola vererek, hem kendimizi hem de araçlarımızı dinlendirmeliyiz” dedi.

“ERİMİŞ ASFALTTA ANİ FREN YAPMAYIN”
Sıcakların etkisiyle eriyen asfaltta araç kullanan sürücülerin, çok dikkatli davranmalarını, erimiş asfaltın kış aylarındaki buzlanma kadar tehlikeli olduğunu, bu nedenle aşırı hız, ani fren yapılmamasını isteyen Sözütek, “Yolculuk öncesi, araç bakımı mutlak yapılmalı, sıcak hava nedeniyle lastiklerde oluşacak basın değişikliği mutlaka kontrol edilmeli, kabak lastiklerle de yola çıkılmamalıdır. Sürücü, aracını teknik özelliklerine, yol, görüş ve trafik durumuna göre ayarlamalı, kesinlikle de hatalı sollama yapmamalı, gideceği yere çok acil değilse, biraz da gecikmeli gitmeyi düşünmelidir” diye konuştu.
Aşırı sıcaktan en çok kamu hizmeti yapan toplu taşımacı esnafının etkilendiğini de dile getiren Sözütek, güneş altında işe çıkmama gibi lüksü bulunmayan bu sürücülerin, yolcusunu ve yükünü zamanında yerine ulaştırmak zorunda olduğuna işaret ederken, onlarında bu mevsimde her zamankinden daha dikkatli ve soğukkanlı hareket etmesini istedi.