Adana Güney Haber

 Sütcü’ye “Tatar Fesi”

 Sütcü’ye “Tatar Fesi”
135 views
02 Haziran 2014 - 18:41


AOSB (2)

Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov ile Sağlık Bakan Yardımcısı İldar Fatihov ile beraberlerindeki heyet, Adana Organize Sanayi Bölgesi’ni (AOSB) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü’den bölge hakkında bilgi aldı. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov ile Sağlık Bakan Yardımcısı İldar Fatihov ile beraberlerindeki heyet, Adana Organize Sanayi Bölgesi’ni (AOSB) ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü’den bölge hakkında bilgi aldı.
Başbakan Yardımcısı Zaripov, Türkiye ile Tataristan’ın stratejik partner olduklarını, köklü bir tarihi geçmişlerinin bulunduğunu, bu nedenle karşılıklı iş birliğinin artırılmasını istediklerini söyledi.
Tataristan’da 300 Türk şirketinin çalıştığını belirten Zaripov, ülkelerinde 7 büyük organize sanayi bölgesi bulunduğunu, ağırlıklı ihraç ürünlerini petrol ve petrol kimyasallarının oluşturduğunu, ikinci sırada motorlu araç ve otomotiv bileşenleri sanayi, üçüncü sırada ise enerjinin bulunduğunu vurguladı.

TATARİSTAN EKONOMİSİNİ ANLATTI
Zaripov, petrol ihraç eden bir ülke olduklarını ancak, kendileri için asıl önemli olanın petrolü işleyerek, petrokimya ürünlerini ihraç etmek olduğunu bildirdi. Tataristan’daki makine sanayine de dikkati çekerek, “Camas” gibi kamyon fabrikalarının ağır ve büyük araçlar ürettiğini belirtti.
Türkiye’de eğitim gören Tatar öğrencilerinin bulunduğunu, bunun yanı sıra Tataristan’da da Türk öğrencilerinin eğitim gördüğünü anlatan Zaripov, Türkiye ile Tataristan arasındaki kardeşlik ve dostluk ilişkilerine de dikkati çekti.
Sıcak karşılamadan dolayı AOSB Başkanı Bekir Sütcü, yönetim kurulu üyeleri ve AOSB Bölge Müdürü Mustafa Keskin’e teşekkür eden Zaripov, “Sizleri de ülkemizde konuk etmek istiyoruz” dedi.

SÜTCÜ, BÖLGEYİ TÜM YÖNLERİYLE ANLATTI
AOSB Başkanı Bekir Sütcü ise, 1590 hektar alan üzerine 1984 yılında kurulan AOSB’nin bugün Türkiye’nin en büyük OSB’lerinden biri olduğunu vurguladı.
Bölgeye ulaşımın karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağlandığını ifade eden Sütcü, Adana havalimanına 28 km, Mersin Limanı’na 98 km, İskenderun Limanı’na 80 km, Yumurtalık Limanı’na 40 km mesafede bulunduklarını kaydetti.
AOSB Başkanlığı olarak yatırım yapan sanayicilere verdikleri hizmetleri de anlatan Başkan Sütcü, “Bir şehir belediyesinin verdiği tüm hizmetleri vermenin yanı sıra sanayicinin ihtiyaç duyduğu her hizmeti getiriyoruz” dedi.

19 FARKLI SEKTÖR
Sütcü, şu anda 19 farklı sektörden firmalarla karma bir OSB olan AOSB’de en büyük payı tekstilin aldığını belirterek, “Tekstili gıda plastik, yapı elemanları üretimi, kimya sanayi, ağaç sanayi, ambalaj, boya sanayi, cam sanayi, döküm, elektrik, kağıt sanayi, makina, nakliye, petrol ürünleri, tohumculuk gibi sektörler izliyor” diye konuştu.
AOSB Seyhan Salonu’nda düzenlenen toplantıda, bölgenin tanıtımının filminin de izlenmesinin ardından Başkan Sütcü’nün makamında sohbeti sürdüren Tataristan heyeti, verilen bilgiler için teşekkür etti. Sütcü, “Adana Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüz büyümeye ve üretkenlik hedeflerine ulaşmak için, ülkemizin 2023 yılı hedefine bağlı kalarak, bölgesel güçlü ekonomisi ile sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmektedir” dedi.
Bölgeye yatırımcı ilgisine de dikkati çeken Sütcü, Hindistan dahil birçok ülkeden yatırımcının bulunduğunu, bölgeye yatırımcı ilgisinin her geçen gün arttığını söyledi.
Ziyaretin sonunda Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov ile Sağlık Bakan Yardımcısı İldar Fatihov, AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü’ye Tatar Fesi giydirdi. Sütcü’de heyete çeşitli hediyeler verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin