hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Talasemi Günü’nü Göbek Atarak Kutladılar

Son Güncelleme :

08 Mayıs 2014 - 18:16

/ 2.308 views kez okundu.
Talasemi Günü’nü Göbek Atarak Kutladılar

Adana’da, talasemi hastaları 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’nü bando müziği eşliğinde yürüyüp, göbek atarak kutladı. 

ADANA (GÜNEY HABER) – Adana’da, talasemi hastaları 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’nü bando müziği eşliğinde yürüyüp, göbek atarak kutladı.
Dünya Talasemi Günü etkinlikleri kapsamında Talasemi Federasyonu üyeleri, Uğur Mumcu Meydanı’nda toplandı. Ellerinde, “Talasemi bulaşıcı bir hastalık değildir”, “Kan vererek bizim kahramanımız olabilirsiniz”, “Talasemi, anne ve babadan çocuklarına kalıtsal olarak geçen bir hastalıktır” dövizleri taşıyan Talasemi Federasyonu üyeleri, Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı’nın çaldığı parçalar eşliğinde Atatürk Parkı’na yürüdü.
Parktaki Atatürk Anıtı’na Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Aydınok tarafından çelenk bırakıldı, İstiklal Marşı okunup, saygı duruşunda bulunuldu.
Talasemi hastalığına dikkat çeken bir basın açıklaması yapan Prof. Dr. Yeşim Aydınok, Türkiye’de 6 bin talasemi hastasının yaşadığını ve dünyada her yıl 300 binin üzerinde talasemi veya orak hücreli anemili çocuk doğduğunu belirtti. Talaseminin bulaşıcı olmayan önlenebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Altınok, hastalığın taşıyıcılar yoluyla geçtiğini ve taşıyıcıların ise ebeveynler olduğunu kaydetti.
“Anne ve baba adayları durumlarını tespit ettirdikleri koşulda hasta çocuk sahibi olmaları onların kaderi değildir, hasta çocukların doğması bir kader değildir” ifadesini kullanan Prof. Dr. Aydınok, yaşamları boyunca düzenli kan ihtiyacı olan talasemi hastalarının durumuna dikkat çekti. Aydınok, “Halkımızı düzenli kan bağışına davet etmek istiyorum çünkü bu hastaların yaşam umudu olan, onların solmasını engelleyen tek unsur, tek kaynağı insan olan kandır. Bu konuda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi halkımızın duyarlılıkla düzenli kan bağışçı olmalarına gereksinim vardır ve gençlerimiz, bu hastalıkla bir yaşam boyu sürecek onurlu mücadelelerini sürdürmektedir” diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından bando takımı, mini bir konser de verdi. Birkaç yaşlı hastanın kendini müziğe kaptırıp göbek atmaya başlamasıyla diğer hastalar da onlara eşlik etti.