logo

08 Temmuz 2019

Tarım işçileri düzenleme istiyor

Tarım işçileri yazın kavurucu sıcağında bir taraftan ekmeklerini kazanmaya çalışırken bir taraftan da yaşam standartlarını düzenleyecek düzenlemeyi bekliyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-Türkiye’nin en önemli tarım şehirlerinden bir tanesi olan Adana’da ekmeğini tarladan çıkartan tarım işleri çalışma şartlarını ve yaşam standartlarını yükseltecek düzenlemenin yapılmasını bekliyor. Yaz mevsiminde ayrı, kış sezonunda ayrı sorunlar yaşadıklarını belirten tarım işçileri, aileleri ile birlikte tarlalarda perişan olduklarını söyledi.

Kavurucu sıcaklar altında çalışmanın çok zor olduğunu ancak yapacak başka bir iş olmadığı için bu işi yapmak zorunda olduklarını belirten Tarım İşçisi Ersan Halıcı; “Yazın sıcak havada güneşin altında sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Kazandığımız 3-5 kuruş ile ailemin geçimini sağlamaya çalışıyorum. Çok zor şartlarda çalışıyoruz. İşimiz bittiğinde de yine çok zor şartlarda yaşıyoruz. Bu sıcak havada çadırların içinde yaşıyorum. Dışarısı ne kadar sıcaksa, çadırın için ondan en az iki kat daha sıcak oluyor. Gece ye yine çadırların için hava almadığı için sıcak oluyor, sabaha kadar uyuyamıyoruz” dedi.

Uzun yıllardan bu yana tarım işçileri ile ilgili yapılacak düzenlemeyi beklediklerini ifade eden tarım işçisi Ersan Halıcı, “Her yıl tarım işçilerini hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemenin çıkacağı söyleniyor. Fakat bir türlü beklemiş olduğumuz düzenlemeler hayata geçirilemiyor. Bizler çok fazla şeyler istemiyoruz. Çalıştığımız günlerde sigortamızın yapılmasını istiyoruz. Ayrıca tarım işçileri için bir yer yapılmasını istiyoruz. Bir yerde bizler için odalar yapılabilir, oraya elektrik ve su verilebilir. Böylece bizlerde çadırlardan kurtulmuş oluruz. Bizlerle birlikte çocuklarımız da perişan oluyor. En fazla onlar için üzülüyoruz” diye konuştu.

Share
225 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.