Adana Güney Haber

TOBB ŞİKAGO TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TOBB ŞİKAGO TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
112 views
03 Temmuz 2021 - 22:53

TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin Adana’daki tanıtım toplantısı, Adana Sanayi Odası ve Türk Amerikan İş adamları Derneği (TABA)iş birliğinde online ortamda gerçekleştirildi.

(HABER MERKEZİ)-TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin Adana’daki tanıtım toplantısı, Adana Sanayi Odası ve Türk Amerikan İş adamları Derneği (TABA)iş birliğinde online ortamda gerçekleştirildi.

Online olarak video konferans sistemi üzerinden düzenlenen toplantıya Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, TABA-Türk Amerikan İş Adamları Derneği Çukurova Şube Başkanı Mehmet Temel Öztosun, TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu, ADASO Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle ve Oda-Borsaların katkılarıyla TOBB tarafından bu yılın başında açılan TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin Türk iş insanları için önemli katkılarının olacağını söyledi.

TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin kuruluşunda büyük emek harcandığını belirten Kıvanç, “TOBB’daki görevimden dolayı bu merkezin kurulması için büyük emek harcadık. Hatta burayı bizzat gezip gördüm. Şikago’da, O’Hare Havalimanının hemen yanında 10 bin metrekarelik eşsiz bir alanda yer alıyor.” dedi.

Türkiye’den sanayici ve tacirlere, ABD’de şirket kurulmasından satış sonrası hizmetlere kadar her alanda tek durak ofis prensibiyle yardımcı olması amaçladıklarını belirten Kıvanç, “Türkiye Ticaret Merkezi, TOBB tarafından yurtdışında açılan ilk ‘Türkiye Ticaret Merkezi’ olma özelliğini taşıyor. Bu proje, ülkemizin makroekonomik hedefleriyle uyumlu olarak sanayicimizi ve ürünlerimizi yurtdışına taşımayı amaçlıyor.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarında TABA-Türk Amerikan İş Adamları Derneği Çukurova Şube Başkanı Mehmet Temel Öztosun,“ TABA-Türk Amerikan İş Adamları Derneği Çukurova Şubesi olarak temel amacımız Amerika ile ikili ilişkilerimizi geliştirerek ticaretimizi artırmak. TABA-Çukurova olarak Amerika’ya yıllık ziyaretlerimiz var. Her yıl gerçekleştiriyoruz. TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’ne de özellikle burayı bir sonraki gezimizde gelip üyelerimiz ile birlikte görmek istiyoruz.” dedi.

TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nin tanıtım filminin izlettiği etkinlikte TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu tarafından sunum gerçekleştirildi.

Şu ana kadar 19 firmanın TOBB Şikago Türkiye Ticaret Merkezi’nde faaliyetlerine başladığını söyleyen TOBB Ticaret Merkezleri Genel Müdürü Noyan Ciritoğlu da konuşmasında, Türkiye Ticaret Merkezi’nde Türk şirketleri için farklı birimlerin bulunduğunu belirterek, Türk şirketleri için danışmanlık, iş geliştirme hizmetleri sunulduğunu belirtti.

TOBB tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermek üzere ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden Şikago’da ilk TTM kurulduğunu aktaran Ciritoğlu, “TOBB TTM Şikago’nun; tedarik zinciri oluşturulması ve çeşitlendirilmesi, yeni satış kanallarının oluşturulması, ortak girişim ve teknolojik ortaklıkların oluşturulması ve doğrudan yatırımlar gibi 4 ana stratejik hedefi bulunuyor. Türk profesyonellerden oluşan yönetim kadrosu ile Türkiye şirketlerine tek durak ofis vizyonuyla hizmet vermeye başlanmıştır. Merkezimiz, belirlenen sektörlerdeki Türk şirketlerine satış, pazarlama, dağıtım ve satış sonrası hizmetler alanında hizmet verecek, Türkiye ürünlerinin ABD pazarına girişini ve pazarda tutunmasını kolaylaştıracak her türlü hizmet sunulacak” ifadelerini kullandı.

Dünyanın üçüncü en yoğun hava kargo taşımacılığının yapıldığı O’hare Havalimanı’nın Şikago’da bulunduğunun altını çizen Ciritoğlu şöyle konuştu:

“Stratejik konumundan dolayı birçok şirketin genel merkezine ev sahipliği yapan Şikago, dünyanın 5. en büyük metropol GSYİH’sine sahiptir. 2019 yılı verilerine göre hazırlanan Fortune listesinde 37 firmaya ait yönetim merkezinin ve 300’den fazla firmanın depo, dağıtım merkezi Şikago’da bulunuyor. Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 100 Milyar dolara yükseltilmesi yönündeki çalışmalar, her iki ülkenin ilgili resmi kurumlarınca destekleniyor. 2019 yılı itibarıyla Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 10 milyar dolar sınırını geçmiştir. Türkiye’nin en yoğun ihraç ettiği ve ABD’nin en yoğun ithalat gerçekleştirdiği sektörler, TOBB’un kurumsal güvencesiyle, ilk defa tek çatı altında toplanmaktadır. Dünyanın en büyük ithalatçısı ABD’nin COVID-19 ile birlikte ithalatını en yoğun gerçekleştiği Çin ve diğer uzak doğu ülkelerine alternatif ülke ve tedarikçi arayışı yükselmeye başladı.”

Toplantının son bölümünde, Noyan Ciritoğlu katılımcıların sorularını yanıtladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin