hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

TÜM ADANA ÜLKEYE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Son Güncelleme :

14 Mayıs 2014 - 23:23

/ 487 views kez okundu.
TÜM ADANA ÜLKEYE BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında ölü sayısının 238’e yükseldiğini açıkladı.

 

AW089978

YASTAYIZ

Soma ilçesindeki maden ocağında dün meydana gelen patlama sonrası umutlar tükenmek üzere. Resmi rakamlara göre, 238 işçinin öldüğü, 80 işçinin yaralandığı trafo patlamasının ardından işçilerin cenazeleri Kırkağaç ilçesindeki soğuk hava deposuna nakledildi. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği maden ocağında içeride kalan diğer işçilere ulaşılmaya çalışılıyor. Manisa’nın Soma ilçesinde 200’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği maden faciası nedeniyle Adana’da bazı etkinlikler iptal edildi. Milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları başsağlığı mesajı yayınladı.

ADANA (GÜNEY HABER) – Soma ilçesindeki maden ocağında dün meydana gelen patlama sonrası umutlar tükenmek üzere. Resmi rakamlara göre, 238 işçinin öldüğü, 80 işçinin yaralandığı trafo patlamasının ardından işçilerin cenazeleri Kırkağaç ilçesindeki soğuk hava deposuna nakledildi. Arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği maden ocağında içeride kalan diğer işçilere ulaşılmaya çalışılıyor.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN 

Manisa’nın Soma ilçesinde 200’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği maden faciası nedeniyle Adana’da bazı etkinlikler iptal edildi. Milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları başsağlığı mesajı yayınladı.
Adana Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle, 16. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleştirilen “Taşköprü etkinlikleri ve kapanış korteji” iptal edildi.
Ayrıca 14 Mayıs Çarşamba günü saat 20.00’de sahnelenecek “Biz İkimiz” adlı oyun ve 15 Mayıs Perşembe günü saat 20.00’de sahnelenecek ”Bana Esmeyi Anlat” adlı oyun iptal edildi. “Bana Esmeyi Anlat” 16 Mayıs Cuma günü saat 15.00 ve 20.00’de sahnelenecek.
Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan elim kaza nedeniyle, 19 – 24 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Bahar Şenliklerini iptal ettiklerini bildirdi.
Adana Eczacı Odası da, kentteki “Eczacılık Günü” etkinliklerini iptal etti.
Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği (AÇEYDER), Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazası nedeniyle müzik yayınlarını durdurdu.
CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Turgay Develi, Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan maden ocağında yaşanan facia dolayısıyla yaptığı açıklamada
“Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir şirkete ait kömür ocağında, trafo patlaması nedeniyle çıkan yangın sonucu karbon monoksit nedeniyle yaşamını yitiren maden işçisi kardeşlerimiz, milletçe hepimizin yüreğine ateş düşürmüştür. Meydana gelen faciada yaşamının yitiren tüm işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve tüm Türkiye’ye baş sağlığı dilerim” dedi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diledi.
Yaşanan facianın Türkiye’yi derinden yaraladığını belirten Başkan Hüseyin Sözlü, “Soma’daki faciada yüzlerce işçimiz ekmek parası için indiği yüzlerce metre aşağıdaki madende hayatını kaybetti. Yüzlercesi de kurtarılmayı bekliyor. Hastanelerde tedavi altında işçi kardeşlerimiz var. Hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve bütün vatandaşlarımıza başsağlığı, yaralı işçilerimize de acil şifalar diliyorum.
“Madende mahsur kalan işçilerin sağ salim aramıza dönmesi için dualarımızı eksik etmeyelim” ifadesini kullanan Sözlü, “Yüreklerimiz acıyla dolu. Hayatını kaybeden işçilerin çoğalması bu dayanılmaz acıyı daha da büyütecektir. Türk Milleti dualarıyla işçi kardeşlerimizin yanında olsun” şeklinde konuştu.
Başkan Hüseyin Sözlü, facianın büyüklüğünün ortaya çıkan ihmalin de büyüklüğünü ortaya koyduğunu belirtti. Yaşanan acının büyüklüğüne bir kez daha dikkat çeken Hüseyin Sözlü, “Bu facianın sorumluluları hemen bulunmalı ve adalet önünde hesap vermelidir. Sorumluların hak ettikleri cezayı alması dayanılması zor büyüklükteki acımızı az da olsa hafifletecektir” dedi.
Hüseyin Sözlü, ülkemizde böyle faciaların tekrar yaşanmaması temennisinde bulunarak, yetkilileri de her sektörde emek veren işçilerin can güvenliğinin sağlanması ve denetimlerin gerçekçi şekilde yapılması konusunda göreve çağırdı.
Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasının tüm Türkiye’de büyük üzüntü yarattığını belirtti. Başkan Çelikcan yaptığı açıklamada ‘Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madenindeki trafodan çıktığı belirtilen yangın sonrasında birçok işçimizin hayatını, kaybettiğini, mahsur kalan işçilerimizin olduğu haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Yaşanan bu elim kazada şehit olan maden işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kurtarma çalışmaları sonucu ocakta mahsur kalan işçilerimizin sağ salim kurtarılmasını ve ailelerine kavuşmalarını yürekten temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Manisa’nın Soma ilçesindeki kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle çıkan yangında vefat edenler için başsağlığı mesajı yayımladı. Karalar mesajda, “Yaşanan bu talihsiz kaza milletçe hepimizin yüreğini kanatıp, bizleri acıya boğmuştur. Kazada hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dilerken, devam eden çalışmalar sonucu, ocakta mahsur kalan maden işçilerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyoruz” ifadelerine yer verdi.
AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni’de yayınladığı mesajında, “Soma’da dün maden ocağında elim bir kaza sonucu şehit olan işçilerimize rahmet, ailelerine, yakınlarına, Soma’ya ve Türkiye’ye başsağlığı ile sabır diliyorum. Dileğimiz, yüreklerimizi yakan, içimizi çok derinden acıtan bu gibi kazaların üzüntülerimizi daha da büyütmemesini ve tekrar etmemesini temenni ediyorum.
Acı ve kaybımız büyük. Hükümetimiz, yapılması gereken tüm çalışmaları ilgili kurumlarıyla seferberlik ilan ederek çok titiz bir şekilde yürütmektedir. Olayın yaralarının sarılması adına tüm çalışmalar büyük bir gayretle sürmektedir.
Tüm Türkiye’de üç gün yas ilan edildi ve ülkemizdeki acıyı paylaşmak adına bayraklar yarıya indirildi. Tekrar böyle üzücü bir olayın yaşanmaması duası ile şehit olan kardeşlerimize rahmet, kederli ailesine ve Türkiye’ye başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.
CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer Manisa, Soma’da yaşanan maden faciası ile ilgili yaptığı açıklamada, “Manisa Milletvekilimiz Özgür Önel bundan tam altı ay önce Soma’daki maden ocaklarında meydana gelen iş kazaları ile ilgili araştırma önergesi vermiş ve bu önerge 29 Nisan 2014 günü meclis gündemine gelerek AKP oylarıyla bu önerge ret edilmişti. Eğer bu önerge altı ay önce meclis gündemine gelip önerge kabul edilip dört partiden oluşan soruşturma komisyonu kurulmuş olsa idi belkide bu acı olay bugün yaşanmayacak, anaların babaların, evlatların yüreği yanmayacaktı” diye konuştu.
Bu nedenle Soma maden ocaklarında yaşamını yitiren yüzlerce maden emekçisinin yaşamını yitirmesinin kaza değil cinayet olduğunu ifade eden Sümer, “CHP Adana İl Örgütü olarak Soma Maden Ocaklarında yaşamını yitiren emekçilerimize Allah’tan rahmet diliyor, sorumluların derhal yargılanmasını istiyoruz Ulusumuzun başı sağ olsun diyoruz” dedi.
MHP Adana İl Başkanı Mustafa İzgioğlu, Soma’da bir maden ocağında meydana gelen büyük facia nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarını bildirdi.
İzgioğlu yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
“Manisa Soma’da maden ocağında çıkan yangın sonucu şu ana kadar 205 işçinin hayatını kaybettiğini, 57 işçinin de yaralandığını derin üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Yaşadığımız acının tarifi mümkün değil. Ancak halen maden ocağında yüzlerce işçinin bulunduğu ve henüz onlara ulaşılamadığı yönündeki bilgiler, acımızın daha da büyüyeceği ihtimalini güçlendiriyor.”
Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciasının nedenlerinin sorgulanacağını, ihmali olanların ise adalet önünde hesap vereceği umudunu taşıdıklarını ifade eden İzgioğlu, şunları kaydetti:
“Bu vesileyle ifade etmek isterim ki, bir daha benzer kazalar yaşanmaması için gereken tedbirlerin ivedilikle yerine getirilmesi, maden ocaklarında ve can güvenliğinin risk altında bulunduğu bütün çalışma alanlarında uluslararası standartlarda güvenlik önlemleri alınması gerekmektedir. Gün, milletimizi derinden sarsan acıyı paylaşma günüdür. Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım, teşkilatım ve mensuplarımız adına aziz milletimizi yasa boğan büyük faciada hayatını kaybeden, yaralanan işçilerimizin yakınlarının, ailelerinin acılarını yürekten paylaşıyorum. Kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyor, yaralı kurtulan işçilerimize de acil şifalar niyaz ediyorum.”
Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan ve ilk belirlemelere göre 200’ün üzerinde işçinin trafo patlaması ve karbonmonoksit gazı zehirlenmesi sonucunda hayatlarını kaybettiği maden kazasıyla ilgili mesaj yayımlayan Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu, Türk milletine başsağlığı diledi.
Türkiye’de şimdiye kadar meydana gelen en büyük maden kazaları arasına giren olayın Türk milletini acıya boğduğu belirtilen ATO Yönetim Kurulu açıklamasında, “200’ün üzerindeki işçi kardeşimizin kaybından dolayı ATO camiası olarak tarifi mümkün olmayan bir üzüntü yaşıyoruz. Kazada hayatını kaybeden madenci vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. En büyük temennimiz halen maden ocağında bulunduğu belirtilen vatandaşlarımızdan bir an önce sevindirici haberlerin gelmesi ve kurtarılabilmeleridir. Mahsur kalan maden işçilerimize bir an önce ulaşılabilmesi konusunda devletimizin tüm imkanlarını seferber ettiğine tanık olmaktan dolayı umutluyuz, dualarımız onlarla. Milletimizin başı sağ olsun, Allah Türkiye’ye bir daha böyle acılar yaşatmasın” denildi.
Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu, Soma’daki kömür işletmesinde meydana gelen ve 200’ün üzerinde can kaybına neden olan maden kazasıyla ilgili başsağlığı mesajı yayınladı.
ADASO Yönetim Kurulu mesajında, Soma’daki maden kazasının büyük üzüntü ve acıya yol açtığı belirtilerek, şöyle denildi:
“Ülkemizi yasa boğan maden kazasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Mahsur kalan madencilerimize bir an önce ulaşılarak sağsalim kurtarılmaları en büyük temennimizdir.
Yaşadığımız bu elim kaza ve acı, iş güvenliği konusunun ne kadar önemli olduğunu bizlere hatırlatmış, bu konuda işverenlerimiz ve çalışanlarımız tarafından azami gayret gösterilmesi gerektiğini göstermiştir.”
14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk bırakan eczacılar planladıkları etkinliklerinin iptalini duyurduğu basın açıklamasını yarıda kesip, hayatını kaybeden maden işçileri için saygı duruşunda bulundu.
Açıklamasında çok üzgün olduğunu dile getiren Adana Eczacı Odası Başkanı Ecz. Ersun Özkan, “Soma’da yerin yüzlerce metre altında maden ocaklarında çalışan bir çok emekçinin hayatını kaybetmesine neden olan maden faciasından duyduğumuz acı ve üzüntüyü sizlerle paylaşıyor, olayda hayatını kaybeden emekçilerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyoruz. Yıllardır iktidar uğruna keskin söylemlerle ülkeyi kutuplaştıran siyasilerin, bu keskin tavırlarını artık vatandaşlarının rahatı, huzuru ve can güvenliği için kullanmalarını diliyor, gerekçesi her ne olursa olsun insanlar ölmeden, ocaklara ateş düşmeden tedbirlerin alınması gerektiğini ve her vatandaşın can güvenliğinin devlet tarafından sağlanmak zorunda olduğunu bir kez daha sizlerin aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz” dedi.
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Yönetim Kurulu, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında yaşamlarını yitiren işçiler için başsağlığı mesajı yayınladı.
ÇGC Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, yaşanan kaza dolayısıyla maalesef yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:
“Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanılan ve ülkemizi yasa boğan maden faciası dolayısıyla yüzlerce kişi hayatını yitirmiş olup, çok sayıda yaralı ve madende mahsur kalan olduğunu derin üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Kazada yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Faciada yaralananlara da acil şifalar diliyoruz ve bu tür kazaların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.”
AW089462