hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

Tümer: “Tarım sektörü çıkmazda”

Son Güncelleme :

09 Şubat 2017 - 0:38

/ 492 views kez okundu.
Tümer: “Tarım sektörü çıkmazda”

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Sarıçam Ziraat Odası Başkanı Ali Mehmet Sarsal’la görüştü. Tümer, tarım sektörünün çıkmaza sürüklendiğini vurguladı.

ADANA (GÜNEY HABER)– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, tarım sektörünün çıkmaza sürüklendiğini vurguladı.

Çalışmaları kapsamında Sarıçam İlçe Başkanı Celal Güven’le birlikte Sarıçam Ziraat Odası Başkanı Ali Mehmet Sarsal’ı ziyaret eden Tümer, Türk tarım sektörünün bereketli üretim gerçekleştirmesine rağmen başta pazarlama ve girdi maliyetlerindeki desteklerden yoksun kalması nedeniyle geleceğe güvenle bakamadığını kaydetti.

DON BÜYÜK ZARAR VERDİ
Tümer, Adana’da don sebebiyle başta narenciye ürünleri olmak üzere birçok sebze ve meyvenin büyük zarar gördüğünü, çifçinin alın terinin heba olduğunu ancak zararının karşılanması için muhatap bulmakta zorlandığını ifade etti. Çukurova’da yaşanan don olayının hasadı başlamayan narenciye bahçeleri başta olmak üzere kışlık sebzelerde büyük hasara yol açmasının üzüntüsünü paylaşan Tümer, çiftçinin makul isteklerinin merkezi idare tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı. Tümer, çiftçinin don kırıcı pervaneleri rahatlıkla edinebilmeleri ve neredeyse her yıl tekrarlanan zararın önüne geçmesi için yüzde 18’lik KDV’nin düşürülmesini beklediğini ifade etti.
Türkiye’nin tarımda olduğu gibi birçok alanda büyük sıkıntılar yaşamasına karşın ‘Başkanlık’ sistemi tartışmasıyla yeni bir kaosa sürüklenmeye çalışıldığını kaydeden Tümer, “Halkımız bu oyuna gelmeyecek. Tüm sektörlerde yaşanan sıkıntılar çözüm beklerken halkımızın kötü tercihlerle sınanmaya çalışılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

SARSAL’IN TALEBİ
Sarıçam Ziraat Odası Başkanı Ali Mehmet Sarsal, ziyareti için Tümer ve Güven’e teşekkür etti. Sarsal, Sarıçam’a bağlı İncirlik, Kürkçüler, Kılıçlı’daki üreticinin kendilerine oldukça uzak Çaputçu’daki Adana Sulama Birliği’nden hizmet aldığını, bu bölgelerdeki çiftçinin daha yakın yerdeki Kuzey ya da Güney Sulama Birliği’ne bağlanmak istediğini vurguladı.