logo

08 Eylül 2018

Türkiye’yi örnek alsınlar

Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup But İdlip’te de sahaya inen aktörlerin isterlerse sivillere zarar vermeden oradaki terör gruplarına yok edebileceklerini belirterek bunu Türkiye’nin yakın bir tarihte Zeytin Dalı Harekatı ile tüm dünyaya kanıtladığını hatırlattı.

ADANA (GÜNEY HABER)-Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup But İdlip’te de sahaya inen aktörlerin isterlerse sivillere zarar vermeden oradaki terör gruplarına yok edebileceklerini belirterek bunu Türkiye’nin yakın bir tarihte Zeytin Dalı Harekatı ile tüm dünyaya kanıtladığını hatırlattı.

Mustafa Kemal Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yakup But Suriye’nin idlib şehrinde yaşanan olaylarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İdlip’te yaşanan olayların başta sınırı bulunan Türkiye olmak üzere tüm dünyayı yakından ilgilendirdiğini kaydeden Prof. Dr. Yakup But, olayların doğru bir şekilde analiz edilerek değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
İdlip’in yeni bir  senaryo ile  karşı karşıya  kaldığına  ifade eden  Prof. Dr. But, “İdlip’in bugün maalesef yeni bir trajedi ile karşı karşıya kaldığı söylenebilir. Umarım bu beklendiği gibi olmaz. Aslında buradaki meselenin temelinde orada yeni bir enerji koridoru oluşturmak. Türkiye’nin girişimleriyle gerek Fırat Kalkanı gerekse Zeytin Dalı Operasyonu ile önü kesilince küresel aktörler başlangıçta kullanmış oldukları bir yönü kendi kullandığı terör örgütleri üzerinden yeniden oluşturmak istiyorlar.” dedi.
İdlip’te yaşanan olayların temelinde enerji ve Petrol koridoru bulunduğunu belirten Prof. Dr. But, “Bugün sahaya inen aktörlerin, Akdeniz’deki enerji koridorunu paylaşmak ve YPG’nin kontrolünde olan alan üzerinden petrolü Akdeniz üzerinden taşımak hedefi olduğu söylenebilir. Yani bugün üç buçuk milyon insanın yaşamış olduğu İdlip’te Allah korusun eğer böyle bir ciddi bir şekilde yoğun bombardıman olursa bu durumdan tüm ülkeler etkilenebilir.” diye konuştu.
Rusya ve  Amerika’nın  idlip’te  izlemiş olduğu politika  değerlendiren Prof. Dr. But, “Bugün Amerika Suriye’de kimyasal bomba kullanılması durumunda müdahale edeceğini söylüyor. Rusya’da orada kendi güvenliği açısından kendini haklı buluyor. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruma adına hem de bölgede gerçekten artık insanların huzur bulması adına ciddi adımlar atılması gerekiyor. Yapılan insanlık dışı muamelelerin son bulması kan ve gözyaşlarının durdurulması gerekiyor. Türkiye Zeytin Dalı Operasyonunda yaklaşık 200 şehit verdi ve 1 tane sivil İnsanın burnu kanamadan koskoca bir alanı terörist guruplardan temizledi, güvenli bölge haline getirdi. Demek ki istenirse diğer ülkelerde Türkiye gibi sivillere zarar vermeden terör nokatlarını vurabilir. Eğer Maksat terör örgütlerini oradan bertaraf etmek ise bunu yolu ve yöntemi belli.” dedi.

Share
162 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.