Adana Güney Haber

Üretici ayçiçeğinden umutlu

Üretici ayçiçeğinden umutlu
468 views
27 Haziran 2020 - 0:50

Birçok bölgenin önemli geçim kaynağı olan Çukurova’da da üreticilerin alternatif ürün olarak ektikleri ayçiçeğinde hasat zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor. Temmuz ayının sonlarına doğru hasadına başlanılacak olan ayçiçeği bu yıl üreticisinin yüzünü güldüreceğe benziyor.

(HABER MERKEZİ)-Birçok bölgenin önemli geçim kaynağı olan Çukurova’da da üreticilerin alternatif ürün olarak ektikleri ayçiçeğinde hasat zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor. Temmuz ayının sonlarına doğru hasadına başlanılacak olan ayçiçeği bu yıl üreticisinin yüzünü güldüreceğe benziyor.

Hem yağ sanayisinin önemli hammaddesi olan ayçiçeği aynı zamanda da çerezlik olarak işlenip lezzeti ile damakları lezzetlendirmeye devam ediyor. Türkiye’de iklim seçiciliği pek olmayan, ekim alanı oldukça geniş olmakla birlikte Çukurova’nın bereketli topraklarında da ekilip hasat edilen ayçiçeğinde bu yıl verim ve kalite iyi seviyelerde olduğu için üreticilerinde beklentileri yüksek seviyelerde seyrediyor. Hem ülke hem de Adana ekonomisine önemli katkıları olan ayçiçeğinin üreticisi ise bu yıl ki hasattan umutlu olduklarını ifade ediyorlar.

Mart sonu ve Nisan ayı başı itibari ile ekimi yapılan ayçiçeğinde hasat zamanı Temmuz ayının 2.haftası itibari ile başlaması bekleniyor. Hasat genellikle biçerdöverlerle yapılıyor ve hasat edilen ayçiçekleri bir müddet serilerek kurutulması sağlanıyor. Tarlalarında güzel görüntüler oluşturan ayçiçekleri üreticileri için yüz güldürmeye hazırlanıyor.

Ayçiçeğinde hasadın başlamasına az bir zaman kaldığını ve başlayacak olan hasat dolayısıyla çok mutlu olduklarını belirten Cengiz Ayvaz; “Çukurova’da ayçiçeği hasadı Temmuz ayının sonları itibari ile başlıyor. Bizde ürünümüzün hasadına başlamak için günleri saymaya başladık. Ayçiçeği gerek iç piyasada gerekse de dış piyasada büyük rağbet gören bir ürün olduğu için pazarlaması ve satışı da gayet rahat oluyor. Hasat biçerdöverlerle yapılıyor ve biz üreticiler hasat yapılırken büyük bir heyecanla izliyoruz. Hasat yapılıp tarladan toplama işlemi bittiğinde de satışa göndereceğiz. Ürün açısından bereketli bir yıl olmasını temenni ediyoruz. Biz üretici ve tüccarlar için de bereketli bir sezon olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin