Adana Güney Haber

UZMANI UYARDI! TEMASLI OLMAK İÇİN İLLA DA DOKUNMAYA GEREK YOK

UZMANI UYARDI! TEMASLI OLMAK İÇİN İLLA DA DOKUNMAYA GEREK YOK
1.377 views
04 Ocak 2021 - 1:21

Covid-19 virüsü enfekte olmuş bir vakayla temaslı sayılmak için o vakayla illa da fiziksel olarak temas etmiş olmak gerekmediğine değinen Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Covid-19 yoğun bakım servisi sorumlusu Prof. Dr. Murat Yılmaz, “Bazı insanlar, bir vakayla temaslı sayılmak ve Covid-19 virüsünün bulaşması için illa da fiziksel temas etmek gerektiğini düşünüyorlar. İnsanlar artık tokalaşmıyorlar ve öpüşmüyorlar. Covid-19 virüsünün en önemli bulaş yollarından birisi damlacık denilen solunum yoluyladır.” dedi.

(HABER MERKEZİ)-Covid-19 virüsü enfekte olmuş bir vakayla temaslı sayılmak için o vakayla illa da fiziksel olarak temas etmiş olmak gerekmediğine değinen Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Covid-19 yoğun bakım servisi sorumlusu Prof. Dr. Murat Yılmaz, “Bazı insanlar, bir vakayla temaslı sayılmak ve Covid-19 virüsünün bulaşması için illa da fiziksel temas etmek gerektiğini düşünüyorlar. İnsanlar artık tokalaşmıyorlar ve öpüşmüyorlar. Covid-19 virüsünün en önemli bulaş yollarından birisi damlacık denilen solunum yoluyladır.” dedi.

KİMSE REHAVETE KAPILMASIN

Covid-19 yoğun bakım servisinde hastaların yeniden hayata tutunarak sağlıklarına kavuşması için özverili bir şekilde ve fedakarca görev yaptıklarını dile getiren Prof. Dr. Yılmaz, “Kış mevsimine girilmesi ve havaların soğumasıyla birlikte riskli günlere girildi. Herkes, rehavete kapılmadan tedbirlere sıkı sıkıya uymalı ve her zamankinden daha dikkatli davranılmalıdır. Grip vakalarının artış gösterdiği bugünlerde Covid-19, H1N1 ve bütün gripler birbirine karışıyor. Bundan dolayı da izolasyona çok dikkat edilmelidir. Şu dönem yoğun bakım ünitelerine en fazla gereksinim olan dönemdir. Geçtiğimiz günlerde hastanemize müracaat eden doğum sonrası sağlık problemleri olan 25 yaşındaki bir hastayı, 14 saat sonra ancak yoğun bakım ünitesine alabildik. Bu nedenle dışarıya mümkün olduğunca az çıkılmalı, başka hastalıklara yakalanılmamalıdır. Öyle ki trafik kazası dahi yapmamız gereken bir dönemden ve çok zor bir süreçten geçiyoruz. 100 civarında yoğun bakım yatağımızın 30’unu Covid-19 virüsü enfekte olan vakalar için ayırdık. Yoğun bakım ünitemize her yaş grubundan Covid-19 vakası gelmektedir.” ifadelerine yer verdi.

VİRÜSÜN SEYRİ HERKESTE AYRI

Solunum güçlüğü çektiği için entübe edilen 96 yaşındaki bir hastanın iyileşerek sağlığına kavuştuğunu ve taburcu edildiğini belirten Prof. Dr. Murat Yılmaz, “Covid-19 virüsü enfekte olan ve enfeksiyon süreci çok ağır seyrettiği için kaybettiğimiz 30 yaşlarında vakalarımızda oldu. Enfeksiyonun seyri herkeste ayrı oluyor. Enfeksiyonun şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bunda altta yatan hasatlık öyküsü de etkili oluyor. Bazen genç yaşta enfeksiyon çok ağır seyrediyor. Bazen de 96 yaşındaki vakamız Covid-19 virüsünü yenebiliyor. Konforlu olan yeni suni solunum yolu cihazları sayesinde bazı vakalar entübe edilmeden tedavi edilerek taburcu edilebilmektedir.” diye konuştu.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -