logo

11 Ağustos 2016

Yazın artan sıvı kaybını önlemenin yolları

Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, yaz aylarında sıvı tüketimini artırmanın yollarını anlattı. Akgül, terleme nedeniyle su kaybının daha fazla arttığı yaz mevsiminde günde en az 2 litre su tüketilmesi gerektiği bildirdi.

ADANA (GÜNEY HABER) – Terleme nedeniyle su kaybının daha fazla arttığı yaz mevsiminde günde en az 2 litre su tüketilmesi gerektiği bildirildi.
Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, yaz aylarında sıvı tüketimini artırmanın yollarını anlattı.
Yaz aylarını serin tatil beldelerinde veya klimalı ortamlarda geçiren kişilerin, yaşadıkları serinlik hissi nedeniyle susuzluk hissetmeyebildiğini belirten Dyt. Gizem Akgül, “Bu yanılsama kişinin sıvı kaybettiği gerçeğini değiştirmiyor. Vücudun kaybettiği su kendini halsizlik hissi ile gösteriyor; ayrıca kişiyi gergin ve sinirli yapıyor, sebep olduğu cilt kuruluğu ile de erken yaşlanmaya yol açıyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında sıvı almak için susamayı beklemek kesinlikle önerilmiyor” dedi.
Özellikle kronik rahatsızlığı olan bireylerin ve kalp damar rahatsızlığı olan hastalarının düzenli sıvı tüketimine önem vermeleri gerektiğinin belirten Dyt. Akgül, yetersiz sıvı tüketimi sonucunda tansiyon hastalarında tansiyon yükselmesine bağlı sıkıntıların görülebileceğini anlatıyor. Kişinin tükettiği suyun yeterli olup olmadığı ise idrar renginden anlaşılabiliyor. İdrar renginin koyu sarı olması, vücudun yeterli sıvıyı almadığını gösteriyor.

SPOR YAPANLAR BOL SU TÜKETMELİ
Yetersiz su tüketiminin metabolizmanın yavaşlamasına ve sindirim enzimlerinin aktivitelerini yeterince gerçekleştirememesi sonucu kilo artışı ile sindirim sistemi rahatsızlıklarına da neden olabileceğini anlatan Dyt. Gizem Akgül, spor yapan kişilerin su tüketimi hakkında şunları kaydetti:
“Kasların büyük bir kısmının sudan oluşması ve egzersiz sırasında terlemeyle birlikte su kaybının artması kişilerin sıvı ihtiyacını daha da artırıyor.Yetersiz su tüketimi bu gibi durumlarda performansın düşmesine de neden oluyor. Bu nedenle spor yapan kişilerin su tüketimine dikkat etmesi gerekiyor.”

SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN TÜYOLAR
Yazın artan sıvı kaybının önlenebileceğini söyleyen Dyt. Gizem Akgül, sıvı tüketimini artırmanın yollarını anlattı:
“Güne dinç başlamak için sabah uyandığınızda 1 bardak su için.Sıvı ihtiyacını en iyi karşılayan suyun yerini tutacak başka bir içecek yoktur. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketin. Tüketilen suyun metabolizmaya daha kolay karışması ve bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlaması için öğün aralarında da su içmeye özen gösterin. Çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler idrar söktürücü özellik taşıyarak suyun vücuttan daha kolay atılmasına neden olarak sıvı kaybını hızlandırır. Bu nedenle farklı sıvılar tüketilmek istendiğinde soğuk olarak tüketilebilecek meyve çaylarını veya sıvı kaybı ile birlikte kaybedilen minerallerin de yerine koyulmasına yardımcı olan ayran ve mineralli su karışımı tercih edin. Her çay-kahve tüketiminiz sonrasında 1 bardak su içmeyi ihmal etmeyin. Tokluk hissi vererek daha küçük porsiyonlarla doymayı sağlaması ve kilo kontrolüne yardımcı olması için yemeklerden 10 dakika önce 1 bardak su için. Suyu tat açısından zenginleştirmek için içerisine nane, tarçın, karanfil gibi aromalı bitkiler veya meyve parçacıkları ekleyin. Gün içerisinde içeceğiniz su miktarını belirleyip buzdolabına koyun. Bu şekilde günlük su tüketim miktarınızı gözlemleyin.”

Share
450 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.