hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,7878 % % 1.53
EURO 35,1602 % % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % % 2,80
BITCOIN 66.076,01 % 0.077
SON DAKİKA

“Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanı Sistemi Uygulanmalı”

Son Güncelleme :

21 Mayıs 2014 - 23:33

/ 812 views kez okundu.
“Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanı  Sistemi Uygulanmalı”

AW095676

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Alparslan: “Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanı Sistemi Uygulamaya Konulmalıdır” 

ADANA (GÜNEY HABER) – TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, toplumun güvenilir gıdaya erişimi ve kaliteli üretimin sağlanması için gıda mühendislerinin teknik bilgisinden, üretimden denetime her aşamada yararlanılması gerektiğini belirterek, “Gıda Mühendisleri Odası tarafından bakanlığa önerilen ‘Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanı’ sistemi uygulamaya konulmalıdır” dedi.

21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından Çukurova Gazeteciler Cemiyeti binasında basın toplantısı düzenlendi. Gıda mühendislerinden üretim ve denetim başta olmak üzere her alanda yararlanılması gerektiğini belirten Şehmus Alparslan, birkaç yıl önce uygulamaya başlanan “Yetkilendirilmiş Tarım Danışmanı” projesinin, paralel bir şekilde gıda sektöründe, “Yetkilendirilmiş Gıda Danışmanı” şeklinde uygulanması gerektiğini söyledi.
Bakanlığa öneride bulunduklarını söyleyen Alparslan, “Tarım danışmanlarının çalışmalarında her mühendis veya veteriner hekim, belirli sayıda çiftçiden sorumlu oluyor ve hem üretime hem teknik danışmanlık hizmeti veriyor. Bunun paralelinde Gıda Danışmanlığı projesini öneriyoruz. Gıdayla ilgili işletmelerin bakanlık tarafından sınıflandırılması sonucunda gıda işletmelerine gıda mühendisleri tarafından danışmanlık hizmeti verilmesi suretiyle daha doğru üretimin teşvik edilmesini sağlamayı amaçlayan bir proje. Tarımda olduğu gibi bir taraftan gıda mühendisi istihdamının artırılmasını sağlayacakken diğer taraftan toplumun güvenilir gıdaya erişimini, kaliteli ve randımanlı üretimini sağlamayı da beraberinde getirtecek, güzel bir proje” ifadelerini kullandı.
Ülkede çiğ süt üretimi artmakta olduğu halde üretilen çiğ sütün kalitesi noktasında önemli sorunlar yaşandığını ifade eden Şehmus Alparslan, yaşanan fiyat dalgalanmalarının da süt üreticilerini önemli ölçüde etkilediğini savundu. Yaşanan sorunların neticesinde ortaya çıkan “Sokak sütü”nün piyasada önemli bir hacme sahip olduğunu vurgulayan Alparslan, “Bütün bunların yanı sıra bir taraftan da süt ve süt ürünlerinin aleyhine, bilimsel hiçbir kaynağa dayanmayan iddiaların, konu hakkında bilimsel, mesleki yetkinliğe sahip olmayan kişiler tarafından paylaşılması toplumda süt ve süt ürünlerine karşı kuşkuların oluuşmasına sebep olmaktadır” diye konuştu.
Alparslan, Gıda Mühendisleri Odası olarak önerdikleri gereklilikleri şöyle sıraladı:
“Kaliteli süt üretimi için süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçi ve köylü desteklenmeli, kırsal kalkınmaya önem verilmeli. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca yürütülen Okul Sütü Projesi uygulamasına dair bazı eksiklikler barındırmasıyla beraber desteklenmesi gereken bir projedir. Okul sütü projesi eğitim öğretim yılının sadece bir yarısında değil, her iki dönem için uygulanmalıdır. Okul sütü uygulamasına yerel işletmelerin dahil edilmesi sağlanmalı. Süt üreticilerinin bir araya gelmesini sağlayacak teşvikler oluşturulmalı, kooperatifler desteklenmeli. Pastörize süt üretiminin yaygınlaşması teşvik edilmeli. Yerel yönetimler süt ile ilgili süreçlere dahil olmalı, pastörize sütün tüketiciye ulaştırılmasında etkili ve sonuç odaklı organizasyonlar yapılmalı Sütün çiftliikten sofraya olan sürecinin tamamının izlenebilirliği sağlanmalı ve üreticilerin bu konudaki çalışmaları desteklenmeli Süt ve süt ürünlerindeki denetim artırılmalı, sokak sütü ve kayıt dışı üretime izin verilmemeli. Tüketiciler üzerinde ciddi yanılgılara neden olan bilgi kirliliğinin önlenmesi konusunda, süt ve ürünleri alanında uzmanlaşmış meslek grupları ile işbirliğine gidilmeli, toplumu doğru şekilde bilgilendirme konusunda çaba sarf edilmeli.”
Güvenli süt ve ürünlerine ulaşmanın bir insan hakkı olduğunun altını çizen Şehmus Alparslan, “Süt ve ürünlerinin tüketimini önermeye, üretimde sürdürülebilir ve güvenli mekanizmaların kurulmasını, üreticinin hak ettiği refah seviyesine ulaşmasının sağlanmasını vurgulamaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

32,7488

SATIŞ

32,7878

FARK

% 1.53
Dolar EURO

ALIŞ

35,0201

SATIŞ

35,1602

FARK

% 0.53
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

41,5740

SATIŞ

41,6058

FARK

% 0.85
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

36,7997

SATIŞ

36,8443

FARK

% 1.98
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

23,8409

SATIŞ

23,8547

FARK

% 1.46
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.931,76

SATIŞ

4.018,81

FARK

% 2,80
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

2.457,35

SATIŞ

2.457,99

FARK

% 2,80
Dolar BITCOIN

FİYAT

66.076,01

DEĞİŞİM

0.077

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER