hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9674 % % 0.2
EURO 35,3528 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.467,40 % % -0,09
ÇEYREK A. 4.034,19 % % -0,09
BITCOIN 61.207,87 % -0.264
SON DAKİKA

Yoğunluk azalmıyor

Son Güncelleme :

24 Temmuz 2017 - 0:40

/ 290 views kez okundu.
Yoğunluk azalmıyor

İnsanlar yeni nüfus cüzdanlarını almak için Ocak ayından bu yana il ve ilçe nüfus müdürlüklerine adeta akın ederken, randevusu olmayan vatandaşlar müdürlüklerden geri dönmek zorunda kalıyor. İşlemlerin çok yavaş yapıldığını söyleyen vatandaşlar, işlemlerin hızlandırılması için daha fazla personel çalıştırılmasını istiyor.

ADANA (GÜNEY HABER)-İnsanlar yeni nüfus cüzdanlarını almak için Ocak ayından bu yana il ve ilçe nüfus müdürlüklerine adeta akın ederken, randevusu olmayan vatandaşlar müdürlüklerden geri dönmek zorunda kalıyor. İşlemlerin çok yavaş yapıldığını söyleyen vatandaşlar, işlemlerin hızlandırılması için daha fazla personel çalıştırılmasını istiyor.

Son yıllarda üzerinde çalışılan cipli kimlik kartları için vatandaşlar müracaatlarını 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren yapmaya başlarken, aradan 7 aydan fazla zaman geçmesine rağmen il ve ilçe nüfus müdürlüklerindeki yoğunluk devam ediyor. Randevusu olmayan vatandaşlar ise gittikleri ilçe nüfus müdürlüklerinden eli boş dönüyor.

Yeni cipli kimlik kartı almak isteyen vatandaşlardan 1 adet biyometrik fotoğrafın yanı sıra 16 TL’de para ödemesi gerekiyor. Yeni nüfus cüzdanı için başvuracak kişilerden nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belge bulunması gerekiyor. Yapılan başvurunun ardından ise insanlara yeni kimlik kartları PTT aracılığı ile gönderiliyor. Bu arada yeni cipli kartını kaybedenlerden yeniden kimlik kartı çıkarırken 32 TL ücret ödemesi istenecek, yeni doğanlar için ise ücret talep edilmeyecek.

Bu arada yeni kimlik kartları için müracaatlar yoğun bir şekilde devam ederken, sistem yakın bir tarihe de randevu vermiyor. Vatandaşlar ise bu duruma büyük tepki gösteriyor. 2 Ocak’tan bu yana insanların yoğun bir şekilde müracaatlarını yapmalarına rağmen, hala yoğunluğun devam etmesine anlam veremediklerini söyleyen vatandaşlar, “Yarım saatte bir başvuru işlemi bitmiyor. Nüfusta işlerin neden bu kadar yavaş ilerlediğini bir türlü anlamıyoruz. Bir memur günde 10 kişinin başvurusu almıyor. Bu işin bu kadar yavaş yapılmaması lazım. 2 Ocak’ta kalabalığın daha fazlası Temmuz ayında var. Bakanlığın bu işe çözüm bulması ya da memur takviyesi yapması gerekiyor.” diye konuştular.