logo

12 Aralık 2017

Zeytinde Rekolte yüksekliği fiyatlara yansıdı

Bu yıl zeytin üretiminde yaşanan artış zeytin yağ fiyatlarının geçen yıla göre aynı seviyelerde kalmasına neden oldu. Çukurova Bölgesi’nde zeytin üretimin giderek arttığını belirten zeytin yağ üretim fabrikası sahibi Zülfikar Sarı, üretim ile birlikte zeytinyağı tüketiminin de arttığını söyledi.

ADANA (GÜNEY HABER)-Bu yıl zeytin üretiminde yaşanan artış zeytin yağ fiyatlarının geçen yıla göre aynı seviyelerde kalmasına neden oldu. Çukurova Bölgesi’nde zeytin üretimin giderek arttığını belirten zeytin yağ üretim fabrikası sahibi Zülfikar Sarı, üretim ile birlikte zeytinyağı tüketiminin de arttığını söyledi.

Çukurova Bölgesi’nde zeytin üretimi giderek artıyor. Çukurova Bölgesi’nde daha çok yağ üretiminde kullanılan zeytin türleri yetiştirilirken, zeytin yağ üretimi Çukurova Bölgesi’nde her geçen gün biraz daha artıyor. Zeytin yağ üretimindeki artış ile birlikte Adanalılarda daha çok zeytinyağı tüketmeye başlarken, bu durum zeytin üreticilerinin yüzünü güldürüyor.

Adana ve çevre illerinde zeytin hasadı tamamlanma aşamasına gelirken, zeytinlerin zeytinyağına dönüştürüldüğü fabrikalarda ise yoğunluk yaşanmaya başladı. Çukurova Bölgesi’nde her geçen yıl zeytin üretiminin biraz daha arttığını söyleyen zeytinyağı üretim fabrikasının sahibi Zülfikar Sarı, “Adana’da daha çok sanayilik yani yağ üretiminde kullanılacak zeytin üretimi yapılıyor. Zeytincilik Adana ve çevre illerinde giderek artıyor. Zeytin ekim alanlarının artması ile birlikte zeytin üretimi de artıyor. Yakın bir gelecekte Çukurova Bölgesi’nin Türkiye’nin zeytinyağı ihtiyacını karşılama noktasında iyi bir duruma geleceğini düşünüyorum” dedi.

ZEYTİN ÜRETİMİNDE ARTIŞ YAŞANIYOR

Geçen yıla göre Çukurova’da üretilen zeytin miktarında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu belirten Sarı, “Zeytinde bu yıl hem rekolte artışı, hem de yeni yeni bahçelerde de hasat yapılması nedeniyle daha fazla ürün elde edildi. Şuanda zeytin üreticileri satabildiği zeytinlerini sattı, satamadıklarını da zeytinyağına çevirmeye başladı. Birçok zeytin üreticisi kendi ihtiyacının dışında arta kalacak zeytinyağını ise satmaya başladı” diye konuştu.

 BU YILDA LİTRESİ 15 TL’DEN SATILIYOR

Zeytin üretimindeki artışın zeytinyağı fiyatlarına da yansıdığını belirten Sarı, “Zeytinyağının fiyatı kalitesine göre değiyor. Fabrikada sıkma yöntemi ile zeytinyağı elde ediliyor. Ve şuanda zeytinyağının kilosunu üreticiler perakende olarak litresini 15 TL’den satıyor. Geçen yıl da yine fiyatlar bu yöndeydi. Zeytinyağı fiyatı geçen yıla oranla hemen hemen değişmedi. Ancak daha kaliteli zeytinlerden elde edilen yağ fiyatları değişiyor. Sızma yağ fiyatları ise yine kullanılan zeytinin kalitesine bağlı olmak üzere kilosu 150 TL’nin üzerine çıkabiliyor.” dedi.

 

Share
420 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.