logo

Zeytinyağı satın alırken dikkat!

 Zeytin toplama sezonun yavaş yavaş sonuna gelinmesiyle birlikte yeni mahsul zeytinlerden hazırlanan hakiki zeytinyağının da sıkma işlemleri hız kazandı. Bu sene litre fiyatı 17 lira olarak belirten zeytinyağını satın alırken dikkatli olmak ve sahte zeytinyağından uzak durmak gerekiyor.

ADANA (GÜNEY HABER)Zeytin toplama sezonun yavaş yavaş sonuna gelinmesiyle birlikte yeni mahsul zeytinlerden hazırlanan hakiki zeytinyağının da sıkma işlemleri hız kazandı. Bu sene litre fiyatı 17 lira olarak belirten zeytinyağını satın alırken dikkatli olmak ve sahte zeytinyağından uzak durmak gerekiyor.

Akdeniz iklimin en önemli bitkisinden olan zeytinin hasadı sona eriyor. Toplanan zeytinler bir yandan kışlık salamura yapılırken bir yandan da zeytinyağı elde etmek için zeytinyağı fabrikalarına götürülüyor. Burada birtakım işlemlerin ardından elde edilen hakiki zeytinyağı hem tadı hem de görüntüsü ile ‘gerçek zeytinyağı budur’ dedirtiyor.

Vatandaşların zeytinyağı alırken dikkatli olmaları gerektiğini, piyasada gerçek zeytinyağı adı altında sahte zeytinyağı satışının çok fazla olduğuna dikkati çeken Erol Göktürk; “Zeytinyağı bizim sofralarımızın olmazsa olmaz lezzetleri arasında yer alıyor. Adana zeytin üreticiliğinde önemli bir yere sahip olduğu için hakiki zeytinyağı kolaylıkla bulunabiliyor. Ancak bunun yanı sıra piyasada maalesef gerçek diyerek vatandaşlara sahte zeytinyağlarının satıldığını duyuyoruz. Vatandaşlarımız zeytinyağı satın alacaklarsa ya fabrikaları tercih etsinler yada bilmedikleri yerlerden alışveriş yapmaktan uzak dursunlar.” dedi.

Zeytinyağının gerçeğinin sahtesinden nasıl ayırt edileceği konusunda önemli açıklamalarda bulunan Erol Göktürk; “En basit anlamıyla hakiki zeytinyağı zaten kokusu ve tadı ile kendini belli eder. Bu nedenle zeytinyağı satın alırken mutlaka tadına bakın ve koklayın. Zeytinin kokusu ve tadını bulmanız gerekiyor. Bunlarla birlikte zeytinyağında hafif acımsı bir tat olmalı. Ayrıca zeytinyağının rengi de çok önemli bir konudur. Hakiki zeytinyağı kalitesi gereği renginden kendini belli eder ve ışıltılı, parlak bir görünüme sahiptir. Sahte olanlar daha mat ve sönük bir renge sahiptirler. Bu gibi basit yöntemlerle zeytinyağının hakiki mi sahte mi olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Share
156 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.