hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 33,0018 % % 0.31
EURO 35,4516 % % 0.22
GRAM ALTIN 2.479,54 % % 0,40
ÇEYREK A. 4.054,04 % % 0,40
BITCOIN 61.278,00 % -0.091
SON DAKİKA

EDS’DEN KESİLEN CEZALARIN YÜZDE OTUZU BELEDİYENİN KASASINA MI GİRİYOR?

Son Güncelleme :

22 Mart 2023 - 6:45

/ 3.134 views kez okundu.
<strong>EDS’DEN KESİLEN CEZALARIN YÜZDE OTUZU BELEDİYENİN KASASINA MI GİRİYOR?</strong>

Kısa süre önce yapılan düzenleme ile birlikte Adana’da 17 farklı noktaya Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kurulumu yapıldı.

2012 yılında çıkarılan; “Belediyelerin kendi bütçe kaynaklarını kullanarak, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek üzere kuracakları elektronik sistemlerin, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması sonucunda oluşacak trafik idari para cezasının yüzde 30’nun belediyelere aktarılması” düzenlemesiyle, belediyelere bu tür projeleri yapma ve ek gelir elde etme imkânı tanınmıştı.

 Böylelikle EDS ile kesilen para cezalarının yüzde 30’u Adana Büyükşehir Belediyesi’nin kasasına gireceği ifade ediliyor.

2017 yılında dönemin belediye başkanı Hüseyin Sözlü tarafından İl Emniyet Müdürlüğü ile ortak çalışmalar başlatılmıştı. Hüseyin Sözlü’den kalan projeleri inatla tamamlamayan Büyükşehir Belediyesi bunu yarım bırakmadı sağ olsun. Yarım kalan proje artık hayatta.

Elektronik denetleme sistemi hız ihlali yapan araçların tespiti için hazırlanmış bir sistem. Gece bile kırmızı hız tespitinin yanı sıra kırmızı ışık ihlallerini bile algılayarak tespit edebilme yeteneğine sahip.

Avrupa’da uzun yıllardır uygulanan bir sistem elbette önemli ve gerekli bir sistem ancak konulduğu yer çok önemli. Çünkü siz eğer trafik akışının olduğu bir yere bunu koyarsanız günde yüzlerce araca ceza kesersiniz. Bu cezalardan elde edilecek gelirlerin yüzde 30’unun da belediye kasasına gireceği düşünüldüğünde eğer ki belediye bunu bilerek ve isteyerek de az önce dediğim gibi trafik akışının yoğun olduğu bir yere koyarsa insanın aklına soru işaretleri geliyor.

Örneğin çok kişinin de dile getirdiği gibi İncirlik ve Yüreğir arasındaki Sezai Karakoç Bulvarı, siz buraya EDS kurdunuz. Otobanı andıran bu yolda sürücü nasıl 50-60 ile gitsin Allah aşkına!

Yani bu gibi yollarda 50-60 ile gidilmesi trafiğin sağlıklı ilerlemesine aykırı. İnsanların zaten geçim derdinde oldukları bu dönemde lütfen EDS’leri vatandaşları yolmak için kullanmayın. Gereken yere koyun ancak gelişigüzel de olmaz bu işler.

Kaza riski olan yerlere koyun, sürat yarışlarının yapıldığı yere ve vatandaşlardan yoğun şikayet aldığınız yere koyun. Ama kafanıza göre olmayacak yerlere de koymayın şunları.

Amacına uygun yapılan hizmete karşı çıkılmaz sadece yerinde yapılsın.