hava 31° Orta
DOLAR 32,9286 % % 0.32
EURO 35,3765 % % 0.63
GRAM ALTIN 2.465,47 % % 0,60
ÇEYREK A. 4.031,05 % % 0,60
BITCOIN 60.950,01 % -4.924
SON DAKİKA

OĞUL AKTUNA: “OY VERELİM CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKALIM”

Son Güncelleme :

25 Mayıs 2023 - 1:19

/ 462 views kez okundu.
OĞUL AKTUNA: “OY VERELİM CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKALIM”

Türkiye genelinde il il dolaşarak 8,5 milyon oy kullanmayan vatandaşları sandık başına davet eden Oğul Aktuna Adana’da basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Aktuna, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri öncesinde Millet İttifakına destek amacıyla yurttaşlara seslenerek “Her vatandaşımız oy vermeli ve Cumhuriyetimize sahip çıkmalıyız” dedi.

(HABER MERKEZİ)- Millet İttifakı için bir süredir Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde bir çok kenti ziyaret ederek 2. Tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde çalışmalar yürüten Oğul Aktuna, bu kez Adana’daydı.

Kendisini “Baba, Vatandaş, Siyasetçi, Toplum Gönüllüsü, İş İnsanı” olarak tanıtan ve CHP ile İYİ

Parti’de görevlerde bulunan eski bakanlardan merhum Dr.Yıldırım Aktuna’nın oğlu Oğul Aktuna,

Millet İttifakı adına yaptığı il ziyaretlerini sürdürüyor. Adana’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Oğul Aktuna, Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri öncesinde Millet İttifakına destek amacıyla yurttaşlara seslenerek “Her vatandaşımız oy vermeli ve Atamıza olan borcunu ödemeli” dedi.

AKTUNA “ NEFER OLARAK SAHALARDAYIZ”

Adana’ya gelmeden önce birçok kentimizde de toplantılar düzenleyen ve vatandaşlardan Millet İttifakı için destek isteyen Oğul Aktuna, “ Millet İttifakı saflarında mücadele veren bir İYİ Parti neferi olarak, saha çalışmalarımıza bir sonraki durağımız olan, Anadolu Aslanı, güzide illerimizden Adana’da devam ettik. Çağrıma duyarlı bir şekilde cevap verip, kahvaltı davetime katılan tüm Adana medyasının kıymetli gazete sahipleri, haber müdürleri ve değerli basın emekçilerine teşekkürü borç biliyorum.

Toplantımızın ana teması ve hedefi, seçime 5 gün kaldığı bu zamanda, Adana ve çevre illerimizde bulunan ve 1.turda değişik sebeplerden dolayı oy kullanmamış olan halkımıza, bu seçimin önemini anlatmak ve 2. turda sandığa gitmelerini sağlamaktı. Geniş katılımlı bu toplantıda, bunun dışında, Sayın Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakına katılması sonrası, ona oy vermiş ve hayal kırıklığı yaşayan Atatürkçü dostlarımıza da Millet İttifakına katılmaları yönünde çağrıda bulunduk. Ayrıca, kararsız durumda olan ve ağırlıklı merkez sağ siyasete sempati duyan vatandaşlarımıza da, oy vermeleri gereken adresin Millet İttifakı olduğunu vurguladık.” dedi.

“CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKALIM”

Adana’da  basın mensuplarıyla buluşan Oğul Aktuna,  Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden biri olan Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimleri için 1. turda sandığa gitmeyen 8.5 milyon seçmene çağrıda bulunarak, “Her şeyi bırakıp  önümüzdeki Pazar günü sandığa giderek oyumuzu kullanalım. Seçime sayılı günler kaldı. Bu önemli seçimde bir oyumuz bile çok önemlidir. Cumhuriyete sahip çıkılmasını ve Atatürk’e olan borcumuzu ödeyelim. Lütfen bu görevinizi yaparak Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destekleyelim” dedi.

SİNAN OĞAN’A BOMBARDIMAN

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (ÇGC) Cafer Esendemir’in de katıldığı toplantıda konuşan ve Adanalı gazetecilerin 28 Mayıs’ta yapılacak seçime ilişkin sorularını yanıtlayan Oğul Aktuna,  ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklamasına da değindi. Aktuna, “Millet İttifakı’nın yanında yer alması konusunda kendisine bir çağrıda bulunmuştum. Ne yazık ki; bu benim çağrıma olumlu yaklaşmadı. Ben bir Atatürk evladı olarak kendisinin de Millet İttifakı ile aynı saflarda yer almasını isterdim. Hayal kırıklığına uğradım. Atatürkçü kimliğiyle öne çıkan ve bu uğurda yumruk yumruğa kavga eden birinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte fotoğraf çekeceği bile aklımın ucundan geçmezdi.  Gaffar Okkan’ın katili olan Hizbullah örgütünü destekleyen HÜDAPAR’lıların yanına geçmesini kabullenemiyorum. Yazıklar olsun. Atatürk’ün gerçek evlatları sizleri hiç affetmeyecek” diye konuştu.

“BÖYLE BİR EKONOMİ MODELİ DÜNYA LİTERATÜRÜNDE YOK”

Cumhurbaşkanlığı sisteminde liyakata önem verilmediğini ve yakın çevrelerin kadrolara konulmasıyla ekonominin yönetildiğini de anlatan Oğul Aktuna, “Dünyada eşi benzeri olmayan bir ekonomi model ile karşıyayız. Dünya literatüründe böyle bir ekonomi model yoktur. 6 yıl Amerika’da kaldım, birçok önemli yerlerde görev aldım, böyle bir şey duymadım. Eğer bu model başarılı ise bana göre ‘Nöbel Ödülü’ verilmeli” dedi.  Şu anda Merkez Bankası’nın 70 milyar dolar ekside olduğunu ve altın rezervlerinin de boşaltıldığını öne süren Oğul Aktuna, daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de Sokak enflasyonu yüzde 100 ile 150 arasında değişiyor. TÜİK ise yüzde 50 olarak açıklama yapıyor. Yanlış faiz politikaları nedeniyle enflasyon yüzde 150’lere kadar yükselmiştir. İktidar seçimi yeniden kazanırsa enflasyonun daha da yükselerek yüzde 250’yi bulacaktır. Vatandaşın alım gücü iyice azalacak ve mutfaktaki yangın ise daha da büyüyecek. Dolar ise en kısa sürede 40 liraya kadar gidecek ve işsiz sayısı da daha da artacaktır. Bu durum karşısında tüketici, taşıt ve konut kredileri ödenmekte zorlanacak ve halk ile bankalar yaşanılacak haciz dolayısıyla çatışacak. Bu ekonomik sıkıntı aileler arasında ister istemez kavgalara kadar yol açacak.”

“EKONOMİ BİR BİLİMDİR”

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığını kazanması durumunda Türkiye’nin artık ekonomiyi çok iyi bildiğini anlatan bir adamdan kurtulacağını vurgulayan ve ekonominin bir bilim olduğunu söyleyen Oğul Aktuna, “Millet İttifakı adayının kazanması durumunda liyakata göre ekonominin kurmayları atanacak ve yeni ekonomi model kurulacak ve bağımsız bir Merkez Bankası oluşturulacak. Faiz politikaları keyfi olarak belirlenmeyecek, hukuka hemen şeffaflık getirip, yurtiçi ve yurt dışında yatırımcıya güven sağlanacak. Yatırımcı tarafından Türkiye’ye para girecek ve borsamız toparlanmış olacak. Böylece ekonomimiz iyi doğru gidecek. Doğru faiz politikalarıyla en azından dolar bir anda 40 liraya kadar yükselmeyecek. Olumlu gelişmeler piyasada raflardaki fiyatlara da yansıyıp düşecek ve bu da halkın mutfak masraflarının düşmesine yol açacaktır” şeklinde konuştu.