hava
DOLAR %
EURO %
GRAM ALTIN %
ÇEYREK A. %
BITCOIN %
SON DAKİKA

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN ÖNERİLER

Son Güncelleme :

20 Mayıs 2023 - 8:11

/ 3.286 views kez okundu.
SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN ÖNERİLER

Yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik ile çok fazla masraf yapmadan derinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Cildin yaşlanma sürecinde en önemli dış etken kuşkusuz güneştir. Güneş kaynaklı morötesi ışınlara yeterince maruz kalmak cildin elastikiyetini yitirmesine, renk tonu ve yüzey düzensizliklerinin oluşmasına yol açar. Birçok deri kanseri türü ve inatçı deri hastalıkları da güneş ışınları tarafından tetiklenir. Morötesi ışınların foto yaşlanmaya yol açan etkileri kümülatif (birikici) özellikte olduğu için yaşam boyu korunma esastır. Güneşli mevsimlerde, gün ortası saatlerinde şemsiye, geniş şapka ve uygun filtreli güneş gözlükleri kullanmak başlıca önerilerdir. Doğrudan güneşe maruz kalan yüz, boyun ve göğüs bölgesine uygun nitelikte güneş koruyucu sürmek ve gün içerisinde uygun sıklıkta tekrar etmek güneş hasarı ve deri yaşlanmasını engellemek için en önemli koşuldur.

Sigara tüketiminin güneş hasarına benzer yollardan cildin yaşlanma sürecine olumsuz katkısı bulunmaktadır. Özellikle kırışıklık oluşumuna güneş hasarından sonra en fazla yol açan dış etken olarak sigara tüketimi gösterilmektedir. Bu yüzden sağlıklı bir cilt görünümü ile sigara tüketimi beraber düşünülemez.

Birçok yaşlanma karşıtı kozmetik ürün içerisinde bulunan alfa hidroksi asitler, tahriş edici olmayan düşük konsantrasyonlarda deri yüzey düzensizliklerini onarabilir. Daha ileri düzeyde etki için doktorunuzun önereceği a vitamini türevlerine (tretinoin, isotretinoin, adapelen vb) ihtiyaç olabilir. Bu ilaçların kullanımı, kollajen gibi bağ dokusu bileşenlerinin üretimini arttırır, hücre yapım-yıkım sürecini hızlandırarak renk düzensizliklerini onarır ve kanser öncülü değişiklikleri kısmen de olsa geriletir. Neticede daha parlak, canlı ve tazelenmiş bir görünüm elde edilir. Olumlu etkilerin gözlenmesi zaman alır ve bu maddelerin tahriş edici etkisine karşı dikkatli olunmalıdır.

Dolaşım sisteminin ve böbreklerin sağlıklı işleyebilmesi için hayati önem arz etmesinin yanı sıra cildin kıvamı ve elastikiyeti için de gün içerisinde yeterli su tüketimi önemlidir.

Bu küçük, kesenizi yormayacak öneriler cildinizin daha güzel görünmesi için yapabileceklerinize iyi bir başlangıç oluşturur. Bu basit kuralları takip etmeyi geleceğiniz için karlı bir yatırım olarak görebilirsiniz. Bu uyarıları ne kadar erken yaşta hayata geçirirseniz ileride o kadar az dermokozmetik müdahaleye ihtiyacınız olur. Sağlıklı günler dilerim.