hava 28° Orta
DOLAR 32,9626 % % 0.21
EURO 35,4100 % % 0.17
GRAM ALTIN 2.455,77 % % 0,16
ÇEYREK A. 4.015,18 % % 0,16
BITCOIN 61.878,01 % 3.572
SON DAKİKA

SEZER: “EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ DÖNÜŞÜMÜN TEMELLERİNİN ATILDIĞI YIL OLSUN”

Son Güncelleme :

11 Eylül 2023 - 8:53

/ 1.417 views kez okundu.
SEZER: “EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ DÖNÜŞÜMÜN TEMELLERİNİN ATILDIĞI YIL OLSUN”

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, yeni eğitim-öğretim yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Eğitim çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşturulduğu, gelecek yıllara güven ve refah içinde erişmemizi sağlayacak eğitim sistemindeki dönüşümün temellerinin atıldığı bir yıl olmasını temenni ediyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ) – Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, yeni eğitim-öğretim yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Eğitim çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşturulduğu, gelecek yıllara güven ve refah içinde erişmemizi sağlayacak eğitim sistemindeki dönüşümün temellerinin atıldığı bir yıl olmasını temenni ediyoruz” dedi.
Geçtiğimiz hafta ilkokul birinci sınıfların uyum eğitiminin ardından ilk ve orta kademeli okullarda 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 11 Eylül’de başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaya konulan eğitimde sorunları çözme iradesinin ümitlerini artırdığını ifade eden Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının bütün eğitim çalışanlarına, öğrencilere ve velilere hayırlı olmasını diledi. Eğitimde ortaya konulan hedefleri gerçekleştirmek için sağlam adımlar atmasının yanı sıra, köklü sorunlara kalıcı çözümler getirmesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu süreçte her anlamda sürdürülebilir politikalar benimsediğine dikkat çeken Sezer, bundan sonra da Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği politikalar öncesinde eğitimin paydaşlarıyla istişarede bulunmasının sorunların çözümü için önemli ve gerekli olduğunu söyledi. Eğitim çalışanlarının ivedi çözülmeyi bekleyen sorunları olduğunu vurgulayan Sezer, şöyle devam etti:
“Öğretmen atama ve yer değiştirme süreci tutarlı ve sürdürülebilir olmalıdır. Öğretmenlerin bölgeler arası adaletsiz dağılımı eğitimde eşitsizliğe sebep olmaktadır. Kalkınmada öncelikli yörelere sürekli görevle atananlara yönelik ek tazminat uygulamasının aynı şekliyle eğitim-öğretim hizmetleri sınıfına da ödenmesi önemli bir teşvik olacaktır. Toplu sözleşme taleplerimiz arasında da yer alan bu teklifin hayata geçirilmesi, öğretmen açığı sorununu büyük oranda çözecektir. Sözleşmeli öğretmenliğin son bulmasını, kadroya geçiş düzenlemesinin belirsiz sonuçlarının da giderilmesini talep ediyoruz. Bununla birlikte öğretmenlerimizin motivasyonunu artıran bir kariyer sisteminin de oluşturulması gerekir. Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki eksiklikler bir an önce giderilmeli, Türkiye Yüzyılı’na yakışır sayıda öğretmen ataması yapılmalıdır. Mülakatla öğretmen atama yöntemi terk edilmelidir. Yöneticilik profesyonel bir meslek olarak yapılandırılmalıdır. Eğitimcilere şiddete karşı yasal düzenleme şarttır. Şubat ayında yaşadığımız ve ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen depremlerin eğitim sisteminde açtığı yaralar da hızla sarılmalıdır. Eğitim kurumlarının temizlik ve güvenlik sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesi elzemdir. Bunların yanı sıra ders çizelgelerinde yapılan değişikliğin uygulaması ertelenmelidir.”
Son dönemdeki olumlu ve çözüm odaklı adımların atılmasına devam edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Sezer, “Bir kez daha 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi olarak üyemiz olsun ya da olmasın bütün eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümü noktasında ilkeli mücadelemize devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.