izmir escort
hava Orta
DOLAR 18,8112 % % 0.09
EURO 20,4382 % % 0.21
GRAM ALTIN 1.162,37 % % 0,12
ÇEYREK A. 1.900,47 % % 0,12
BITCOIN 436.478 % -3.733
SON DAKİKA

Sırada acaba ne var

Son Güncelleme :

06 Aralık 2022 - 4:22

/ 379 views kez okundu.
Sırada acaba ne var

Ülkemizde son günlerde tartışılan konulardan bir tanesini oluşturuyor bir doktorun hastalarının hikayelerini senaryo haline getirip diziye çevirmesi…

Ünlü ve bilgin hocamız İlber Ortaylı Hoca, bu durumun doğru bir tavır olmadığını, hasta mahremiyetinin bu şekilde insanlara sunulmasını doğru bulmadığını dile getirdi. Bahsi geçen doktor bu konuda konuları birebir yansıtmıyorum, kişilerin adlarını değiştiriyorum gibi ifadelerle kendini savundu.

Çoğu kişi tarafından kabul görmeyen bu açıklamayla yaptığının yanlış olmadığını anlatmaya çalıştı doktor.

Türkiye’de maalesef senaryo konusunda çok eksikliklerimiz bulunuyor. Konu üretemiyoruz, akıcı bir senaryo ortaya konulamıyor.

Ülkemizde yıllarca dizi olarak zengin kız fakir oğlan içerikli diziler çekildi durdu. Kişiler değişti, artistler değişti ancak hikaye her zaman aynı kaldı. Fakir olan kişi sonradan bir şekilde ya şarkıcı oldu ya farklı bir yıldız akabinde zengin oldu ve böyle böyle yürüdü gitti diziler.

Sonrasında senaryo üretemeyen senaristlerimiz taze kan olarak klasikleşmiş romanlarımızı senaryolaştırdılar. Baktılar biri tuttu aldı başını gitti, sonrasında diğer klasik romanlarımız da bir bir dizi haline gitti. Ancak hepsi aynı ilgi ve merakla takip edilmedi. Çünkü o kitapları okuyanlar, kitaplar hakkında bilgisi olanlar, diziye çevrilmiş halini doğru ve samimi bulmadı bu nedenle de izlemedi.

Bu furya da geçtikten sonra tarih dizilerine merak sarıldı. Yarım yamalak bilgilerle tarihi olaylarımız dizi haline getirildi. Ses getiren, başarılı olanları olduğu gibi hiç izlenmeyenleri de oldu. Şuanda da halihazırda bu şekilde devam eden tarihi olayları anlatan dizilerimiz bulunuyor.

Tabi bir de yıllar yılı olmazsa olmazımız olan mafya dizilerimiz var. Gayet rahat adamların vurulduğu, tavuk keser gibi insanların öldürüldüğü dizilerimiz var. Gençlere çok aşırı kötü örnek oluşturmakla birlikte maalesef ki izlenmeye devam ediyorlar.

Son bir iki yıldır da hayatımızda olan bir doktorun hastalarının başlarından geçen olayları, dramları senaryo haline getirdiği dizileri izliyoruz. Hatırı sayılır kanallarda bu diziler izlenme rekorları kırıyor. Çoğu insan bu durumun etik olmadığını düşünüp izlememe kararı alsa da izleyen kişiler olduğu için her hastanın bir dizisi çekilir oldu. İlgi, alaka bu şekilde sürdüğü sürece de devamı gelecek gibi duruyor.

Bu durumun aslında bizlere senaryo anlamında ne kadar eksik olduğumuzu gösteriyor. Üretemiyoruz, hazıra alıştık ve hazırı tüketmeye devam ediyoruz.

Oysa ki özgün hikayeleri, sürükleyici tarzı ile dünyayı etkisi altına başarmış Kore dizilerinin her ülkeye örnek olması gerekiyor. Arada sırada ordaki dizileri de taklit ettiğimiz oluyor, çünkü malum biz yapamıyoruz. Ama adamlar senaryo anlamında, devamlılık anlamında büyük takdir toplamaya devam ediyor.

Kore gibi olamayız belki ama çok merak ediyorum bu doktorun hastalarının da hikayesi bittikten sonra Türk dizi sektörü ne yapacak. Sırada ne var gerçekten çok merak ediyorum.