hava 28° Orta
DOLAR 32,9298 % % 0.08
EURO 35,3217 % % -0.16
GRAM ALTIN 2.454,34 % % -0,62
ÇEYREK A. 4.012,85 % % -0,62
BITCOIN 61.990,00 % 5.569
SON DAKİKA

Adana’nın yolları göçükten, yamadan…

Son Güncelleme :

29 Haziran 2017 - 23:32

/ 746 views kez okundu.
Adana’nın yolları göçükten, yamadan…

 

Bilmiyorum şuana kadar Adana’nın yol sorunu bilmek kaç bin kişi tarafından kaç milyon kere yazılmıştır…

Ama sonuç… Sonuç ortada…

Önce güzel bir asfalt dökülmüş, sonra o güzelim yol kesilmiş, biçilmiş, kazılmış sonrada üzerine bir parmak beton dökülmüş ya da bir asfalt yaması ile o yoldaki delik ya da çukurlar kapatılmak istenmiş.

Sonuç… Sonuç yine ortada…

Bazen diyorum bu bizim yerel yöneticilerimiz kesin oto tamircileri iler ortak çalışıyor (!)… Ancak bir şehirde yol bu kadar bozuk olabilir. Ana caddesi, baba bulvarı ya da ara sokağı yok… Hepsi birbirinden beter….

Benim en çok kızdığım ve anlam veremediğim olay ise; bir belediye başkanı sorumluluk alanındaki bir yolda tamamlanan çalışma sonrasında büyük bir gururla objektiflere boz veriyor, sonra bin bir emekle hizmete açtığı cıncık gibi yolun üzerinde gövde gösterisi yapıyor. Görevi olmasına rağmen, gövde gösterisini de yapsın. Helal olsun yani..

Ancak…

İşin rengi iki gün sonra değişiyor. Yolun yapıldığını gören telefoncular, elektrikçiler, doğalgazcılar, ASKİ’ciler ve internetçiler harekete geçiyor. İki gün önce cıncık gibi yaptığı ve üzerinde yürümeye kıyamadığı yolu belediye başkanı yol bozucularına teslim ediyor. Neden böyle yapıyor? Anlayamıyorum.

Bu konuda ben şimdiye kadar tek bir isim tanıdım o da; Çukurova Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu’dur. Bu yol bozucular yıllar evvel üniversiteye girmiş, alt yapı çalışması yapmak istemişti. Ancak Akınoğlu bu firmalara kazdıkları yolu tekrar aynı şekilde ve standartta teslim etme şartını koşmuştu. Akınoğlu bu hamlesi ile bazı kesimler tarafından ağır bir dille eleştirilmişti. Akınoğlu’nun ne kadar haklı olduğu aradan yıllar geçmesine rağmen hala ortada duruyor.

Neden yerel yöneticiler de Akınoğlu gibi bozulan yolların yeniden aynı standartta yapılmasını istemez ki? Madem istemiyor, o zaman halkın ne suçu var, bu çağda böylesi bozuk yolları kullanmak zorunda kalıyor. İnsanın canı çekmiyor arabaya binmeye, hele yolların durumuna bakmak daha can sıkıcı bir durum. Ama gel de sen bunu ilgili yerel yöneticilere anlat anlatabilirsen…

Sonuçta bu firmalar kamu malına zarar veriyor. İstese belediye başkanı bu firmalara dava bile açabilir, ama hiç biri açmıyor. Neden acaba? Yerel yöneticiler bu haklarını neden kullanmak istemiyorlar. Sonuçta belediye bünyesinde onlarca hukukçu ya da avukat bulunuyor. Neden bu personelini kullanmak istemiyor yerel yöneticiler?” şeklinde konuştular.

Bunlar  elbette belediye başkanının belirleyeceği yada sergileyeceği tavır…. Ancak bende dahil olmak üzere sabahtan akşama kadar doğru düzgün bir yoldan geçemiyoruz. Yukarıda da yazdığım gibi ayırt etmeksizin Adana’nın tüm ana cadde ve ara sokakları perişan durumda. Yoldaki göçükler ve çıkıntılar ya beton ya da asfalt yaması ile tamir edilmek istenmiş. Ancak ortaya daha kötüler sonuçlar çıkmış. Çıkan sorunlara belediyelerin çözümü ise, mevcut ana cadde ve sokakta başkan aşağı yeniden asfaltlama çalışmaları olmuş. Ancak bu yöntemde uzun sürmemiş ve yol bozan firmalar devreye girip yeni bir alt yapı çalışması yapacağını söylemiş ve yeni yapılan yolda kazı yapmış. O güzelim yolu mahvetmiş.

Bu durum ne zamana kadar devam eder biliyorum. Bildiğim tek bir şey var o da Adana’daki yolların perişan vaziyette olduğudur.