hava 27° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,7878 % % 1.53
EURO 35,1602 % % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % % 2,80
BITCOIN 66.250,00 % 0.482
SON DAKİKA

ÇUKUROVA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR GÜN

Son Güncelleme :

08 Mayıs 2014 - 20:50

/ 395 views kez okundu.
ÇUKUROVA NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDE BİR GÜN

Çukurova Kaymakamlığı bünyesinde faaliyet gösteren Çukurova Nüfus müdürlüğünün eski halinden eser kalmamış. Daha önceki yıllarda Çukurova nüfus müdürlüğü çağdaş ve modern bir kimliğe sahipti ve halkın ihtiyaçları en hızlı ve verimli bir şekilde karşılanıyordu. Otomatik sıra sistemi ve bankolar sayesinde vatandaş birinci sınıf hizmet alıyor ve işlerini çok kısa sürede bitirebiliyordu.

Oysa iki gün önce Çukurova nüfus müdürlüğüne basit bir işlem için gittim ve az kalsın yanlış adrese geldim diye geri çıkıyordum. Nüfus müdürlüğündeki bankolar kaldırılmış, sıra numarası veren makineler devre dışı bırakılmıştı. Ağustos ayının yakıcı sıcaklarında müdürlüğe müracaat etmiş genç yaşlı vatandaşlar bir yığın halinde üst üste beklemekteler. Ne vatandaşların sıraları belli, ne de kimin ne iş yaptığı belliydi. 70li yaşlarında yaşlı bir amca ise karmaşanın arasında çaresizce bakınıyordu. Ne için beklediğini sorduğumda ise müdürlükten alması gereken bir belge olduğunu ve kalabalık içinde biçare kaldığını söyledi. Çaresizliği çok üzücüydü.

Aklıma 20 -30 yıl öncesinin yani bilgisayar devriminin olmadığı, dünyadan bihaber yaşanan, internetin, uydu yayınının olmadığı, TRT’den başka kanalların bulunmadığı Türkiye geldi. O dönemdeki görüntüleri anımsadım. 2013 yılında gördüğüm bu manzara bana 20-30 yıl öncesini anımsatıyordu

Bu duruma anlam veremedim. Sürekli çağdaşlıkta ileriye giden bir ülke olarak ülkemi gören ben, geriye giden bir kamu hizmet müdürlüğü görünce afalladım. Nasıl olmuştu bu gerileme? Neden? İçim burkuldu.

Umuyorum ki bu durum geçici ve çok kısa sürecek bir durumdur. Bu görüntüler ne Adana’mıza ne de Türkiye’mize uymuyor.