hava 34° Parçalı Bulutlu
DOLAR 32,9674 % % 0.2
EURO 35,3528 % % -0.06
GRAM ALTIN 2.467,40 % % -0,09
ÇEYREK A. 4.034,19 % % -0,09
BITCOIN 61.207,87 % -0.264
SON DAKİKA

Kriz Döneminde İsrail ile Ticaret Arttı

Son Güncelleme :

12 Mayıs 2014 - 17:38

/ 603 views kez okundu.
Kriz Döneminde İsrail ile Ticaret Arttı

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan kriz ticarete yansımadı. İki ülke arasında 2011 yılında 4 milyar 22 milyon dolar olan dış ticaret, 2013 yılında 4 milyar 858 milyon dolara yükseldi. Ticaretin büyüyerek devam edeceği belirten İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Türkiye, İsrail’in en önemli 10 ekonomik partnerinden birisi.” dedi.
İsrail İstanbul Başkonsolosu Mosche Kamhi, İTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Kamhi, ziyaretinde iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan gerilimin son demlerinde olunduğunu söyledi. Kamhi, “Dün Bergama’da 130 yıllık sinagogun restorasyon sonrasını açılışına katıldım. Çok anlamlı bir törendi. Bu gibi faaliyetler ekonomik ve kültürel anlamlarda da ilişkilerin ivme kazanmasını sağlayacak. İki ülke arasındaki siyasi krize rağmen her zaman ekonomik ve ticari ilişkiler baş tacı oldu. Rakamlar da bunu gösteriyor.” dedi.

‘İSRAİLLİ TURİST SAYISI ARTACAKTIR’
Türkiye’de 4,5 yıldır görev yaptığını, bu yıl görev süresinin dolacağını belirten Kamhi, Türkçe olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kültürel özellikleri ve misafirperverliği ile çok güzel bir ülke olduğunu söyledi. İki ülke arasında ekonomi, kültür ve turizm alanındaki ilişkilerin her zaman devam ettiğini belirten Kamhi, şunları söyledi: “Bergama’daki sinagog restorasyonu gibi çalışmalar Türkiye’ye gelecek olan İsrailli turist sayısını da arttıracaktır. Bu yüzden İsrail kamuoyuna duyurmak da önemli. İki ülke arasında şu anda günlük uçak seferi sayısı 11 ki bu çok önemli bir sayı. Yakın zamanda Türkiye’ye gelen İsrailli turist sayısı da eski sayısına ulaşacaktır. Ege ve İzmir gibi bölgelere de daha fazla ziyaretçi gelmesi çok doğal. Bunlar İsrail’de anlatmalısınız, biz de yardımcı oluruz.”

‘ONE MİNUTE KRİZİ BİLE ENGELLEMEDİ’
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu ama Türkiye’yi çok iyi bilen Kamhi’nin görev süresinin sona ermesinden üzüntü duyduğunu söyledi. “One minute olayı dahi dostluk ve ticaretimizi engelleyemedi.” diyen Demirtaş, “2011 yılında 4 milyar 22 milyon dolar olan dış ticaretimiz 2013 yılında 4 milyar 858 milyon dolara yükseldi. Olumsuzluklara rağmen ticaretimiz büyüyerek devam ediyor. Türkiye, İsrail’in en önemli 10 ekonomik partnerinden birisi.” bilgilerini verdi. Demirtaş, geçtiğimiz yıllarda da İsrail’e gitmeyi planladıklarını belirterek, “Kriz nedeniyle bunu gerçekleştiremedik. Ama siyasi ortamın düzelmesiyle birlikte bu sene bir heyet ile ticari ilişkilerimizi geliştirmek için İsrail’e gitmek istiyoruz. Sadece ticaretimizi değil turizmimizi de geliştirmek istiyoruz.” dedi.