Adana Güney Haber

Normalleşmede Rehavete Kapılmamak Lazım

Normalleşmede Rehavete Kapılmamak Lazım
Fazilet Kalaycı
Fazilet Kalaycı( fazilet@adanaguneyhaber.com )
620 views
11 Ekim 2021 - 12:38

Bütün dünya ve ülkemiz coronavirüs salgınından dolayı çok büyük bir kaos yaşıyor ve görünen o ki bu durum uzunca bir süre daha devam edecek.

Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması ile; Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk kez tespit edilmesini takiben vatandaşların bu konuya ilişkin farkındalık düzeylerini, endişelerini, değişen davranışlarını ortaya koymakta ve hükümetin bu konudaki politika ve uygulamalarının kamuoyundaki yansımalarını düzenli olarak takip etmektedir. Kontrollü normalleşme sürecinde Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun açıklaması; bu süreci maske, sosyal mesafe ve kişisel temizlik unsurlarına dikkat ederek geçirmemiz yönündeydi.

 Vatandaşlar koronavirüse yakalanma olasılıkları konusunda tam bir görüş ayrılığı içerisinde. Üçte biri virüse yakalanmayacağını düşünürken, diğer üçte birlik kesim yakalanabileceğini düşünüyor. Geri kalan üçte bir ise bu konuda daha kararsız bir tablo çiziyor.

Bu süreçte dostlarımıza, sevdiklerimize ve insanlığa destek ve yardımcı olmak istiyorsak mutlaka Maske, Mesafe ve Temizlikten oluşan bu üç kurala önem vermeliyiz. Bütün dünya sözüm ona bir yarasadan bulaşan covid-19 ile boğuşurken, maalesef dünya devletleri ekonomiyi sağlığın önüne geçirerek, inanılmaz bir insanlık dramı yaratıyorlar. Ülkemizde ise covid-19 salgınının öncesinde özellikle düşük ücretli insanlarımız geçinmek için çok zorlanırken, covid ile birlikte işini kaybedenler kısa çalışma ödeneği denilen hiçbir dertlerine deva olmayacak ücretlerle yaşamaya çalışıyorlar. Şimdi ben burada yapılmayanlar, yapılması gerekenlerle ilgili bir sürü şey yazabilirim ama sonucu olmayacağına inandığım için yazmıyorum. Gelelim hepsinden önemlisi sağlık konusuna. Vatandaş olarak ve bir ailenin bir ferdi olarak Covid-19’a yakalanıyorsunuz. 14 gün tüm aile ile karantinaya alındık ve covid-19 tedavisi görüyoruz. Ailecek zor bir süreçle mücadele ediyoruz. Covid ile mücadele sırasında çevremizdeki konu ile sağlık çalışanlarının, hastanelerin, emniyet görevlilerinin ne kadar zor ve önemli bir görev yaptıklarına şahit olduk. Buradan tekrar kendilerine teşekkür ediyorum, ayakları taşa değmesin. Şimdi de ısrarla bu salgını dikkate almayan, kurallara uymamayı bir marifetmiş gibi gören, sorumsuz, vicdansız, insanlıktan nasibini almamışlara sözüm var. Bugün birçok yakın arkadaşımız, dostumuz covid ile mücadele ediyor, yaşam savaşı veriyor. Kendisi veya ailesinde covid testi pozitif olan çocukların serbestçe dolaştığı ve salgının artmasına neden olduğu maalesef gerçek. Lütfen duyarlı olalım, bana bir şey olmaz diye düşünmeyin. 3 şey çok zor değil, Temizlik, Mesafe, Maske…

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu