Adana Güney Haber

SIRA ABB MECLİSİNDE

SIRA ABB MECLİSİNDE
300 views
26 Kasım 2021 - 14:08

İBB Meclisinden gazetelere büyük destek. Meclis Karar Özetleri Gazeteler Aracılığıyla Kamuoyuna Duyurulacak. 2019 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmir’de ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelere destek amaçlı meclis karar özetlerini kamuoyuna duyurması ilişkin karara imza atmıştı. Şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi oybirliği ile kabul etti. Aynı kararın Adana Büyükşehir Belediye Meclisinden de çıkması Adana’da ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerin beklentisi.

(HABER MERKEZİ)-2019 yılında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmir’de ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelere destek amaçlı meclis karar özetlerini kamuoyuna duyurması ilişkin karara imza atmıştı. Şimdi de İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi oybirliği ile kabul etti. Aynı kararın Adana Büyükşehir Belediye Meclisinden de çıkması Adana’da ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerin beklentisi.

Konuyla ilgili olarak Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın aylık değerlendirme basın toplantılarında Adana’da resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazete temsilcileri tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi örnek gösterilerek her toplantıda teklif edilmiş fakat bugüne kadar Adana Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuyla ilgili olarak olumlu bir adım atılmamıştır. İzmir’den sonra İstanbul’un bu karara imza atmasının ardından Adana Yerel gazetelerinin beklentisi Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nin de böyle bir karar imza atması.

İBB MECLİSİNDEN GAZETELERE BÜYÜK DESTEK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli gazetelerde duyurulmasına ilişkin teklifi oybirliği ile kabul etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı Beşinci Birleşimi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirildi. Ağırlıklı olarak bütçe görüşmelerinin gerçekleştirileceği toplantının başında, Hukuk Komisyonu ve Plan-Bütçe Komisyonunun Meclis karar özetlerinin kamuoyuna duyurulmasına ilişkin rapor ele alınarak oylamaya sunuldu.

Komisyon görüşünde, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 14’üncü maddesine göre belediye hizmetlerinin, vatandaşlara en yakın yerlerde ve en uygun yöntemlerle sunulmasının belediyenin görevleri arasında olduğuna dikkat çekilerek, aynı Kanunun 23’üncü maddesinin de kesinleşen meclis kararlarının yedi gün içinde halka duyurulması hükmünü taşıdığı belirtildi. Komisyon raporunda, bu gerekçeler ile İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi karar özetlerinin resmi ilan yayınlama hakkı bulunan İstanbul merkezli yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde duyurulmasının uygun görüldüğü kaydedildi.

Eylül Ayı Olağan Toplantısında AK Parti ve MHP gruplarının teklifi ile Meclis gündemine alınan ve iki komisyonun olumlu görüşü doğrultusunda oylamaya sunulan öneri tüm partilerin desteği ile kabul edildi.

Bu karar ile bir taraftan özellikle pandemi döneminde zor günler geçiren yazılı basının nefes alması sağlanırken diğer taraftan da Meclis kararlarının şeffaf şekilde halka duyurulması öngörülüyor.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, benzer bir karara 2019 yılı içinde imza atmıştı.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

marmaris tekne turu