logo

Tahminler yanıltabilir

Aralık ayının son günlerinde uzmanlar altın fiyatları ile ilgili bir tahminde bulunarak 2019 yılında altın fiyatlarının çok fazla yükselmeyeceği yönünde ifadeler kullandılar. Tabii ki bu sadece bir tahmin ve yıl boyunca altın fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğini hiç kimse bilemez.
Sonuçta altın fiyatları dolar kuru gibi sadece gelişmekte olan ülkeleri etkilemiyor. Altın fiyatları tüm dünya ülkelerini doğrudan ilgilendiriyor. Dolayısıyla altın fiyatları çok daha farklı sebeplerden dolayı yükselebiliyor.
Altın fiyatlarını sadece bir ülke belirlemiyor. Fakat dolar kuru Amerika’da yaşanan bir siyasi krizden dolayı yükselebiliyor veya gelişmekte olan bir ülkede yaşanan siyasi ya da ekonomik krizden dolayı o ülkede dolar fiyatı birdenbire yükselebiliyor. Altın fiyatları ile ilgili böyle bir durumda bahsetmek çok doğru olmaz.
Altın rezervi dünya bazında farklı kategorilere ayrılmış ve bu kategoriler her ülkede geçerliliğini korumaktadır. Yani bir altın 24 ayar ise 24 ayar, 22 ayar ise 22 ayar, 18 ayar ise 18 ayar, 14 ayar ise dünyanın her yerinde 14 ayardır. Ayar derecelerine göre de birbirinden farklı maddi değeri oluşmaktadır. Bu ayarları içerisinde bulundurdukları altın madeni oranı ile diğer metal oranları ile belirlenmektedir.
İşte bu nedenle  altın fiyatları ile ilgili tahminde bulunmak çok zordur. Doğru bir tahmin yaptığını düşünen kişi ya da kurum büyük bir iddia orta yapmış olur ve yanılma payı oldukça yüksektir. Dolayısıyla bu tür tahminler yaparken insanları mağdur etme olasılığının yüksek olduğunu da o kişi ya da kurumun bilmesi gerekiyor.
Sonuçta altın ziynet eşyası olarak geçse de insanlar daha çok tasarruf yaparak para biriktirmek için altın almaktadır. Dolayısıyla ‘2019 yılında altın fiyatları çok fazla yükselmeyecek’ demek insanlara dolaylı olarak ‘bu yıl altın almayın, altına yatırım yapmayın’ ne demek anlamına geliyor.
Mesela pırlanta altın gibi değildir. Pırlantanın kalitesi ne olursa olsun pırlantanın değerini belirleyen İngiltere’dir. Siz ne kadar kaliteli bir pırlanta madeni bulursanız bulun sonuçta o pırlantanın değerini dünyada sadece İngiltere belirliyor. Eğer altın fiyatlarını da pırlanta gibi sadece bir ülkeye belirlemiş olsaydı o zaman altın fiyatları ile ilgili önceden tahminde bulunmak mümkün olabilirdi. Yani uzman bir kişinin yapmış olduğu tahmin sonucunun doğru çıkma ihtimali yüksek olurdu.
Son yıllarda altın fiyatları oldukça dalgalı bir seyir içerisine girerken bu durumdan hem vatandaş, hem de kuyumcu esnafı oldukça muzdarip. Çünkü altın fiyatlarının birdenbire sert bir şekilde yükselmesi ve yine birdenbire sert bir şekilde düşmesi insanları altın almak ve altına yatırım yapmaktan korkutuyor. Aslında hem kuyumcu esnafı hem de vatandaş altın fiyatlarının minimize olarak yükselmesini istiyor. Altın fiyatlarının yükselmesi sadece elinde altın bulunan kişilerin kar etmesini sağlarken altın alma eğiliminde olan kişilerin altın alma işleminden ya vazgeçmesine ya da belli olmayan bir tarihe ertelemesine neden oluyor.
Türkiye’de yaşayan insanlar için altın çok önemlidir. Dolayısıyla altınla ilgili yapılan küçücük bir tahmin veya koyulacak bir hedef piyasaları bir anda tersine çevirebilir.  Bu nedenle altının gelecekteki fiyatı ile ilgili bir işaret gösterilmesi büyük bir risktir. Sonuçta bu tahmini doğru yapabilecek bir kişi dünyada küresel bir ekonomik güce sahip olur. Çünkü altın fiyatının en fazla düştüğü fiyat aralığını bilir ve o fiyattan yüklü miktarda altın alır. Altın fiyatlarının yükseldiği tarihi de bildiği için o tarihte de satıp büyük bir kar elde edebilir. Fakat şu ana kadar öyle bir tahminde bulunup kar elde eden bir insan tanımadım. Bundan sonra da tanıyabileceğimi açıkçası düşünmüyorum…
O yüzden diyorum tahminler sizi sakın yanıltmasın…

Share
296 Kez Görüntülendi.

Yeni Yorumlar Kapalı.